Makaleler

2B Beykoz'da seçim kaybettirir mi?

2014.07.20 00:00
| | |
13613

Önceki yazımda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmesi durumunda seçimi kazanıp kazanamayacağına ilişkin etkili olacağını düşündüğümüz bazı konu başlıkları belirlemiştik.

“2B arazilerinin satışı” da bu konu başlıklarından birisiydi. Ben 40 yaşındayım ve 25 yıldır Beykoz’da yaşıyorum… Kendimi bildim bileli Beykoz’da mülkiyet sorunu tartışmaları hep vardır… Bana, göre Allah izin verirse bu sorun bitme periyoduna girmiştir… Otuz yıldır tartışma konusu olan ve akıbeti hakkında hiçbir zaman kimsenin hüküm yürütemediği bir konu AK Parti hükümetiyle eğrisiyle-doğrusuyla yasal bir statü kazanmıştır. Bir kere bu anlamda AK Parti’nin hakkını teslim etmek lazım…

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, her ne kadar 2B’yi ‘sürgün yasası’ olarak nitelendirse de, daha önce çeşitli yollarla engelledikleri yasaya, halkın, ‘yasayı siz engelliyorsunuz’şeklindeki serzenişleri karşısında çaresizce destek verdiklerini Akif Hamzaçebi Beykoz’da bizzat kendisi açıklamıştır. Buna rağmen Hızır Yılmaz’ın konu üzerinden siyaset yapması, ancak önümüzdeki seçimlerde CHP’den Beykoz Belediye Başkan adayı olacağının işaretleri olarak yorumlanabilir.
 
Beykoz’da ne konuşuluyor?
 
Beykoz halkı işgalci olmadığını her fırsatta dile getiriyor… Ama yasalar devletin arazileri üzerinde hüküm sürenleri işgalci olarak nitelendiriyor… Bu halkın hoşuna gitmiyordur muhakkak… Rayiç bedellerin yüksek oluşundan şikayet ediliyor… Bu doğrultuda biz de halkın yanındayız… Ama konuya bu yasadan yararlanmayıp 25-30 yıl çalışıp ancak bir daire sahibi olanların penceresinden de bakmak lazım… 250 bin kişinin yaşadığı ve 150 bin seçmeni olan Beykoz’da bu yasadan 24 bin kişi yararlanıyor.
 
2B arazilerinin satışının Beykoz’da AK Parti’ye seçim kaybettireceği dillendiriliyor ve üstün körü vatandaşa nefret dayatması yapılıyor. Bu yasanın çıkartılması ve uygulanmasında Beykoz Belediyesi’nin hiçbir dahili olmaması elbette ki Yücel Çelikbilek’i sorumluluktan kurtarmaz… Beykoz Belediye Başkanı bu çerçevede, halkın durumunu bilen birisi olarak yasayı hazırlayanların karşısında pozisyon almış, hatta bazı bölgelerin satışının Beykoz Belediyesi’ne verilmesini de istemiştir.
 
İyisiyle kötüsüyle yasa çıkmış, kadastro çalışmaları yapılmış ve başvurular başlamıştır… Müracaat, rayiç bedellerin belirsizliği nedeniyle beklenen seviyede olmasa da, bir şey değiştirmeyecektir.
 
CHP’nin Parlamento’da yasaya destek vermesine rağmen Hızır Yılmaz’ın Beykoz’da 2B şovu yapması bana göre beyhude çabalardır… Hızır Yılmaz Beykoz’da Belediye Başkanı olacak… Olsun. Hızır Yılmaz veya CHP’li bir belediye başkanı Beykoz’da başlayan değişim sürecini nasıl tamamlayacak… Bunu Beykoz halkına açıklasın?
 
Kavacık’ta 100 m² tapulu bir dairenin fiyatı 300 bin TL… Bu dairenin fiyatının bu denli yüksek olmasının nedeni toprağının değerli olmasındandır… Ama böyle bir daire tapusuz bir arsada yarı fiyatına düşmektedir… Çünkü hukuksal anlamda sorun vardır…  
 
Soğuksu’da 2B arazisi üzerinde 3 katlı bir binası olan vatandaş diyelim, 250 m² olan arsasını 20 yıl önce 20 bin TL’ye almış… 50 bin TL’ye de üzerine 3 katlı bina yapmış… Toplamda 70 bin TL harcamış… Birisine kendisi oturmuş, diğer ikisini de kiraya vermiş… Eğer o arsayı alıp o evi yapmasaydı kendisi de kirada oturacaktı… 20 yılda ortalama 250 TL’den kendisi 60 bin TL kira ödeyecekti… Onu ödemedi… Üstelik kiraya verdiği iki daireden de yine aylık ortalama 250 TL’den 120 bin TL para aldı… Ama o binayı yaparken harcadığı rakam 70 bin TL idi…
 
Devlet şimdi o arsayı satıyor… Bunun karşılığında da yine vatandaşlara sorarak belirlenen rayiç bedelin % 70’ini istiyor… Yukarıda konu ettiğimiz arsanın Soğuksu Mahallesi’nde olduğunu düşünelim… Metrekaresi 450 TL… 250mx450=112.500 TL… Bunun da % 70’ini 4 yılda ödemeni istiyor. 
 
Ben geçende bir hesap yaptım…
15 yıl kirada oturdum tam 108 bin TL kira ödemişim…
Benim hakkım ne olacak?
 
Şimdi soralım Hızır Yılmaz’a?
 
Sen müteahhitsin daire yapıyorsun satıyorsun… Kat karşılığı arsa aldığın zaman arsa sahibine % 50 veriyorsun, sonra da verdiğin o % 50’yi sattığın dairelerden geri alıyorsun… Konuşması kolay değil mi? Senin eleştirdiğin TOKİ’den ne farkın var Hızır Yılmaz…
 
2B Beykoz’da AK Parti’ye neden seçim kaybettirecek? Araziyi bedava vermedi diye mi? Üstelik Beykoz halkının ekonomik durumu göz önüne bulundurularak, bu rayiç bedeller yeniden revize ediliyor... Ama Hızır Yılmaz muhalefette olmanın rahatlığıyla konuşuyor…
 
Gerçekçi olmak lazım… Beykoz’da bu konuda belirsizlik söz konusu değildir… Belirsizlik olduğunu söylemek, suyu bulandırmak ve önümüzdeki seçimlerde Beykoz’da bulanık suda balık avlama çabalarından başka bir şey değildir.
 
Beykozlunun umutları üzerinden siyaset devri kapanmıştır beyler. Başka argümanlar bulmak zorundasınız.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"