2B arazilerinde Belediye ve Milli Emlak mahsuplaşacak

  • 0
  • 13863

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün erken tebliğiyle mağdur olan 1500’e yakın Beykozlunun beklediği devirler yakında başlıyor.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı bizzat arayarak 26 Şubat 2013 tarihinde TBMM’de görüşülerek kabul edilen Torba Kanuna Beykoz için özel bir madde ekletmişti. Bu madde ile Çelikbilek Milli Emlak bürokratlarının gönderdiği erken tebligatlarla 2-B parsellerini Milli Emlak’ın belirlediği yüksek rayiçlerle satın almak zorunda kalan 1500’e yakın Beykozlunun mağdur olmaması için onların da tüm haklarının Beykoz Belediyesine devrini sağlamıştı.

Beykoz Belediye’sinin Beykoz’u Proje Alanı kapsamına aldırması sürecinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği erken tebligatlarla başvurusunu yapmak zorunda kalan 1500’e yakın hak sahibine yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindiği öğrenildi.

İlgili 2-B parsellerinin Beykoz Belediyesi’ne devrinin başladığı ve kısa süre içerisinde bu devirlerin sona ereceği gelen bilgiler arasında yer alırken, Milli Emlak ve Beykoz Belediyesi arasında ne tür bir mahsuplaşma yönteminin uygulanacağı bürokratların çalışmaları sonucunda netlik kazanacak. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Milli Emlak’ten ilgili parsellere ilişkin vatandaşların yaptıkları ödemeleri Beykoz Belediyesi’nin hesaplarına aktarması yönünde çalışma yaptığı öğrenilirken, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün iade etmeyip, Belediyenin 2-B ödemelerine mahsup etme formülü üzerinde durduğu öğrenildi. 

Yapılan düzenleme Torba Kanun’da şu şekilde yer almıştı;

“İlgili kanuna göre revize edilerek onaylanan proje alanlarında kalan taşınmazlardan idarece satılanlar, proje kapsamında değerlendirilmek üzere proje sahibi idareye devredilecek. Devirden önce söz konusu taşınmazları satın alan hak sahiplerinin ödedikleri bedel dâhil her türlü bilgi ve belgeler, proje sahibi idareye işlet tesis etmesi amacıyla devredilecek.”

Haber Merkezi

Dost Beykoz Gazetesi Şubat 2015... 142. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Şubat 2015... 142. Sayı
Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti
Sonraki Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz