Makaleler

2B arazileri taslağı yakında mecliste

2014.09.08 00:00
| | |
13721

2B arazileri taslağı...

Konuya kısa bir giriş…

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2.maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinde yer alması dolayısıyla halkımız tarafından kısaca 2B olarak bilinen bu kavram, orman niteliğini kaybetmiş yerlerin orman sınırları dışına çıkarılması ve bu yerlerin değerlendirilmesine ilişkin hükümleri ifade etmektedir. 

Ülkemizde 814.578 km2 olan ormanlarımızın yaklaşık 473.000 hektarı (% 2.3) 2B kapsamında olduğundan ve yaklaşık bir milyon kişinin de bu alanlarda ikamet ettiğini, ilçelerin, beldelerin ve köylerin oluştuğunu düşünürsek artık bu yerlerin orman olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Kamuoyunu uzun yıllar meşgul eden 2B konusunda, devletimiz, bu alanların ekonomiye kazandırılması ve devlete de gelir elde edilmesi için çalışmalar başlatmıştır.

İstanbul, İzmir, Antalya ve Muğla gibi arazi rayiç bedellerinin yüksek olduğu illerde 2B kapsamında bulunan bu yerlerin değerinin yaklaşık 25 – 30 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Maliye Bakanının konuya ilişkin son açıklamaları…

Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’in 2B ile ilgili açıklamaları geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu…

Bakan Şimşek, 2B arazileriyle ilgili taslağın yakında meclise sevk edileceğini belirterek,“devletle vatandaş arasındaki ihtilaflar giderilecek” dedi.

2B arazilerinin 2012 yılında çok önemli bir konu olacağını belirten Şimşek, “Bugün İstanbul’da öyle semtler, öyle ilçeler var ki neredeyse tamamı 2B arazilerinde yapılmış. Bu yasa ile devletle vatandaş arasında, 40-50 yıldır devam eden ihtilafların çözülmesini amaçlıyoruz”… 2B kapsamında kentsel dönüşüm hedefinin de çok önemli olduğunu belirten Şimşek, 2B Tasarısı ile kentsel dönüşümü mümkün kılmanın ve kentsel dönüşüme gelir üretmenin de hedeflendiğini bildirdi. Satış işlemlerine Maliye Bakanlığının bakacağını belirten Şimşek: “Yasal düzenleme çıktığında, 2012'de biz çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm için belediyelere, ilgili idarelere tahsil edilecek yerleri tahsis edeceğiz. Hak sahiplerine de hızlı ve sorunsuz şekilde satacağız.”…

Peşin ödemelerde yüzde yirmi indirim olacak…

Maliye Bakanı Şimşek, 2B taslağının temel parametrelerini açıklarken de, 2B arazilerinde taksitli satışlarda, farklı bir düzenleme öngörüldüğünü, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurgulayarak 2B arazilerinin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü de kaydetti…

Söz Mecliste…

Bakan Şimşek, taslağın çok yakın bir zamanda Meclise sevk edileceğini belirterek,“Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak “dedi.

Meclis; orman alanlarının artık tahrip olmaması için ve kamuoyunun bilhassa da sivil toplum kuruluşlarının (Üniversiteler, Bilim adamları, Orman Mühendisleri Odası, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı “TEMA” gibi…) konuyu, talan, peşkeş ve rant gibi kavramlarla değerlendirmelerini kısacası endişelerini yapacağı düzenlemeler ile gidermelidir.

Yapılacak olan düzenlemelerin caydırıcı olmaması halinde, bu yerlerin kullanıcılarına teslimi ile ödenecek tutarlardan birkaç misli tutarlarla elden çıkarılması halinde elde edilecek olan rantın orman tahribatlarını cazip hale getireceği de unutulmamalıdır. Satışlar için mutlaka bir sürede konulmalıdır. 

Mahalli Seçimlere az bir zaman kala her seçim döneminde olduğu gibi yine çıkartılan yangınlar ile ormanlarımızın yok olmasına da müsaade edilmemelidir…

Kısacası, düzenlemeler de caydırıcılık ihmal edilmemelidir…

Sonuç Olarak…

2012 yılında gündemimizde devamlı olacak olan, 2B arazileri ile ilgili yasal düzenlemeler ilçemizde yaklaşık elli bin civarında insanımızı da yakından ilgilendiren bir konu…

Yine oldu bittilerle karşılaşmamak için artık söz; ilçe insanımız, belediyemiz ve siyasi partiler başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarında…

Selam ve dua ile

Anahtar Kelimeler: 2B arazileri, Dost Beykoz, Beykoz, Melih Perçin

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"