Güncel

27 bin metrekare alan imara açılıyor

27 bin metrekare alan imara açılıyor
2014.09.13 00:00
| | |
6065

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin planlama kararlarına aykırı bularak imara açılmasına izin vermediği Çubuklu’da ki, 27 bin metrekarelik park alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılıyor...

Yeşil alanlar Bakanlık emrinde Beykoz'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin planlama kararlarına aykırı bularak imara açılmasına izin vermediği 27 bin metrekarelik park alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılıyor. İBB Meclisi söz konusu plan değişikliğini geçen yıl "yapı ve nüfus yoğunluğunu artırdığı ve yeşil alan donatısını azalttığı" gerekçesiyle oy birliğiyle reddetmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir ay önce askıya çıkardığı plan tadilatıyla park alanına "konut, dini tesis, yol ve kısmen park" fonksiyonu getirildi. 

Belediyeler devre dışı Dere ıslah ve dere taşkın sınırında kalan hisseli şahıs mülkiyetindeki arazi için 2 yıl sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. İBB ve Beykoz Belediyesi'ni devre dışı bırakan bakanlığın hazırladığı imar planları 19 Haziran'da Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü'nde askıya çıktı. Plan notlarında parsel; kısmen konut, kısmen park, kısmen dini tesis, kısmen yol alanı olarak belirlendi. Yükseklik 12.5 metre ile sınırlandırıldı. Konut alanında toplam inşaat alanının yüzde 10'luk kısmı ticari amaçla kullanılabilecek. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çubuklu, İBB, İmar, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"