Röportajlar

21 yıllık şehit babası Dost Beykoz’a konuştu…

21 yıllık şehit babası Dost Beykoz’a konuştu…
12.08.2015 22:24
| | |
20165

Video galeri

Beykozlu Şehit Babası Hacı Ömer Yılmaz, evinin kapılarını ilk kez ve sadece Dost Beykoz'a açtı...

 "Hatırlanmak istiyoruz"

Aslen Giresunlu olup yıllardır Soğuksu'da ikamet eden Yılmaz Ailesi, evinin kapılarını Dost Beykoz için açtı. Beykoz'un ilk şehitlerinden olan Yasin Yılmaz'ın babası Hacı Ömer Yılmaz ve annesi Gülümser Yılmaz, aradan geçen 21 yılın ardından içlerinde biriktirdikleri acıyı paylaştı. Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'e Şehit oğulları Yasin Yılmaz'ın tabutuna 21 yıl önce sarılmış Türk Bayrağı'yla poz da veren Aile, unutulmuş olmaktan yakındı. İlçede yaklaşık 35 Şehit Ailesi olduğunu dile getiren Baba Hacı Ömer Yılmaz, "Bizler bayramlarda, özel günlerde ve ilçedeki programlarda hatırlanmak istiyoruz. Eskiden 'Şehit Ailesi' denildiğinde parmakla gösterilirdik. Ancak zaman geçtikçe artık unutulma noktasına geldik" diye konuştu. Hacı Ömer Yılmaz ayrıca Şehit oğulları Yasin Yılmaz'ın adının evlerinin hemen önünde bulunan caddeye verilmesi için çok büyük çaba harcadığını ancak kendilerine uzakta bir sokağa verilmesinden dolayı buruk bir sevinç yaşadığını anlattı.

Son günlerde ülkede tırmanan terör faaliyetleri, halkı canından bezdirdi. Özellikle polis ve asker yakınları, yaşanan süreçte büyük bir stres yaşarken, Dost Beykoz uzun süre konuşulacak bir röportajın altına imza attı. Soğuksu Mahallesi'nde uzun yıllardır ikamet eden ve oğulları Yasin Yılmaz17 Ağustos 1994'te kaybeden Yılmaz Ailesi'ne konuk olan Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör, sorularına yanıt aradı. Özellikle ülkede kamuoyunu derinden üzen şehit haberlerini, aynı acıyı yaşamış olan kişilere soran Ferdi Güngör, aileden şu yanıtları aldı:

Hacı Bey, siz Şişecam'da Ustabaşı olarak çalıştınız. Oğlunuz Yasin Yılmaz'ın ilk şehit olduğu haberini nasıl aldınız? Evde miydiniz?

"Gözümüz kulağımız haberlerdeydi o zamanlar... Bir akşam dinleniyordum, işten gelmiştim. Kapıya polis gelip benim ismimi söyleyince kalktım. Polis, 'Yasin Yılmaz mı?' dedi... 'Evet, buyurun efendim' dedim... 'Şehit herhalde' dedim... Polis, 'Başın sağolsun' dedikten sonrasını hatırlamıyorum..."

(Bu sırada Gülümser Anne'ye de hissettiklerini soruyor ve ancak bu acıyı yaşayan kişilerin anlayabileceği kısa ama anlamı uzun bir yanıt alıyoruz. Şöyle diyor Gülümser Anne: "Allah kimsenin başına vermesin... Çok acı...". Bu sırada Hacı Ömer Bey de sözünü, oğlu Yasin Yılmaz'ın Kabri'nin olduğu Paşabahçe Mezarlığı'na her Cuma günü ziyaret ettiğini anlatarak sürdürüyor...)

Devletten beklentileri nedir Şehit Ailelerinin?

"Devletten bizim beklentimiz şu: Türkiye'de Muharip Gaziler adı altında 53 bin kişi Şeref Maaşı alıyor. Biz ise yaklaşık 10 bin kişiyiz ve Şeref Maaşı almıyoruz. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Orgeneral Sayın Necdet Özel'e verdiği Şeref Madalyası'nın aynısı bizde de var... Şu anda biz Devlet Şeref Madalyası'na sahip kişileriz. Ancak Şeref Maaşı alamıyoruz. Bir de Şehit Aileleri'ne verilen aylıkların 'asgari ücret' düzeyine getirilmesini bekliyoruz. Bu aslında daha önceleri gündemdeydi."

Peki, bu terörün tamamen ortadan kalkması için neler yapılabilinir?

"Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı bir 'Çözüm Süreci' vardı. Ben bu konuda 'umutluyum' desem de umutlu olamıyordum. Çünkü bunlar 2 yıldan beridir 'Çözüm Süreci' gölgesinde belli noktalara yığınaklarını yaptılar ve kendilerini de şu anda göstermeye başladılar. Çözüm Süreci aslında faydalı olması gerekiyordu ancak zararı oldu. Sanki 1990'lara geri döndük. Değişik taktikler deniyorlar. İstanbul'da yolda giden sivili hedef alıyorlar. Daha geçenlerde bir Binbaşımızı sivil vaziyetteyken hedef aldılar. Terhis olan asker memleketi Denizli'de şehit oldu. Daha 14 gün önce Diyarbakır'da yaralanan polis memuru bu sabaha karşı şehit düştü. Yani bunlar çok acı olaylar..."

Beykoz'un Halkının ve devlet erkânının siz Şehit Ailelerine karşı davranışını nasıl yorumluyorsunuz? Sizlere yeterince destek olabiliyor muyuz?

"Eskiden Şehit Ailesi denildiği zaman parmakla gösterirlerdi. Gelir sarılırlardı, 'Bunlar Şehit Ailesi' derlerdi. Ama zaman geçtikçe artık unutulma durumuna kadar gelmiş durumdayız. Eskiden Şehit Ailelerine ziyaretler sıklıkla yapılırdı. Ama şimdi belki de yoğun çalışmalardan, işten-güçten dolayı bu ziyaret sayıları azaldı. Beykoz Belediyesi sağolsun, bizleri protokolden eksik etmiyor. Allah kendilerinden razı olsun. Sayın Yücel Başkan'a ben buradan çok teşekkür ederim. He isteklerimiz yok mu? Elbette var... Ancak bunlar için de belki biraz daha zamana ihtiyacımız var. Şehit Ailelerin en çok manevi desteğe ihtiyaçları var. Giden Kaymakamlarımızdan Sayın Aydın Ergün'ün Şehit Aileleri için bir Kıbrıs Gezisi Projesi vardı. Ancak daha sonra tayini çıktı ve Beykoz'dan ayrıldı."

Hacı Ömer Yılmaz Babamıza, Aydın Ergün gitmiş olsa da henüz ilçede yeni göreve başlamış olan Beykoz Kaymakamımız Sayın Ahmet Katırcı'nın da son derece duyarlı olduğunu anlatıyoruz. Ömer Baba, gazeteleri, internet sitelerini yakından takip eden bir kişi... Dost Beykoz'un Sayın Ahmet Katırcı ile ilgili olarak yaptığı haberleri okuduğu hemen belli oluyor çünkü şöyle diyor: "Sanırım onun oğlu da engelliymiş... İnşallah biz Şehit Ailelerini de çok iyi anlar ve çok iyi ağırlar..."

Acıları oldukça derin olan Yılmaz Ailesi, Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu ve Ailesi'nden de övgüyle söz ediyor. Muhtar Muammer Aydınoğlu’nun, hem kendileri hem de mahalleli için yaptıklarını heyecanla anlatıyor. Röportajın sonunda ise yine hem Beykoz Kaymakamı Sayın Ahmet Katırcı'ya... hem Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e... hem de Beykoz'un 250 bin vatandaşına, şehit oğulları Yasin Yılmaz'ın hatıralarını göstererek bir mesaj gönderiyor: "Ne olur ilçede yaşayan Şehit Ailelerini unutmayın! Bizim manevi desteğe daha çok ihtiyacımız var."

Dost Beykoz / Özel Röportaj

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haberler, Şehit, Hacı Ömer Yılmaz, Yasin Yılmaz, Soğuksu, Giresun, Çözüm Süreci, Şeref Madalyası, Gülümser Yılmaz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"