Eğitim

2014 – 2015 Eğitim Öğretim Yılına görkemli açılış

2014 – 2015 Eğitim Öğretim Yılına görkemli açılış
2014.09.15 00:00
| | |
30833

Foto galeri

Üç aylık yaz tatilinin ardından, 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılı törenlerle başladı.

Önce, Hükümet Konağı tören alanında Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Atatürk heykeline çelenk bıraktı; ardından Fatinhoca İlkokulu'nda Kaymakam Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür'ün de katıldığı bir tören düzenlendi. Törende konuşma yapan  ‘genel’ ve ‘yerel’ temsilciler, Beykoz'un biliminsanı yetiştirmek için kolları sıvadığını anlattı.

‘Göksel Biçer: Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz’

Eğitim ve Öğretim'de 2014-2015 dönemi, sabahın erken saatlerinde Hükümet Konağı'nda bir araya gelen İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileriyle, öğretmen ve öğrencilerin buluştuğu kısa bir törenle başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Atatürk Heykeli'ne çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ila yaşamını kaybeden eğitimcilerin anısına gerçekleştirilen 1 dakikalık saygı duruşunun ardından, hep birlikte İstiklâl Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İshakağa Ortaokulu Müdürü Göksel Biçer gerçekleştirdi. "Biz öğretmenler, öğrencilerimizi vatana, millete ve tüm insanlığa örnek ve hayırlı bireyler yetiştirmek için varız. Öğretmenlik emek, özveri, sabır ve hoşgörü gerektiren, öğreten ve öğrenen arasındaki sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir. bu nedenle öğretmenlik, kutsal ve onurlu mesleklerden birisidir" diyen Müdür Göksel Biçer, Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği gibi 'fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' nesilleri el birliğiyle yetiştireceklerini kaydetti.

Açılış töreninin ardından Fatinhoca Ortaokulu'na geçildi ve burada yüzlerce öğrencinin de katıldığı büyük bir organizasyon gerçekleştirildi. Evsahibi olarak Fatinhoca Ortaokulu Müdürü Süleyman Arif Demircioğlu, bir karşılama konuşması gerçekleştirdi ve şöyle dedi:

Arif Demircioğlu: “Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu okuldan mezundur”

"30 Ekim 1955 tarihinde eğitim hayatına başlayan okulumuz, hepimizin de bileceği gibi adını Kandilli Rasathanesi'nin kurucusu ve ilk müdürü olan, aynı zamanda astrolog, meteorolog, din adamı ve milletvekili olan Mehmet Fatin Gökmen'den almıştır. Kendisini saygıyla yâd ediyoruz ve Allah'tan rahmet diliyoruz. Aradan geçen 59 yıl içerisinde sayısız insan yetiştiren öğretmenlerimize ve bu okuldan mezun olan vatanına milletine hizmet eden öğrencilerimizi sevgiyle anıyorum."

Konuşmasında, Fatinhoca Ortaokulu'ndan mezun olan öğrencilerin isimlerini de sayan Okul Müdürü Süleyman Arif Demircioğlu, bu öğrenciler arasında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i de gösterdi. Demircioğlu, çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alan akademisyen, doktor ve mühendis Beykozluların da ismini Çelikbilek'in peşi sıra söyledi.

Kazım Bozbay: “Rol model olan anne ve babalar, dikkatli olmalı”

Beykoz İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise yaptığı konuşmada, velilerin dikkatini çekerek, ebeveynlerini 'rol model' olarak alan öğrencilerin anne-babası gibi yetiştiğini söyledi. Ailedeki kişilerin 'rol model' olması dolayısıyla dikkatli davranması gerektiğinin altını çizen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozbay, özellikle 'saygı, ahlâk’ gibi konuların önemli olduğunu kaydetti. 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılının tüm Beykozlu öğrenci ve veliler için hayırlı olmasını dileyen Kazım Bozbay, bu yıl ilçedeki tüm okullara temizlik ve boya yardımı yapan Beykoz Belediyesi'ne de Başkan Yücel Çelikbilek nezdinde teşekkür etti.

Kazım Bozbay'ın konuşmasının hemen sonrasında ise okulda 'bayrak teslim töreni' gerçekleştirildi. Fatinhoca İlkokulu'na henüz bu yıl başlayan minik öğrenciler adına bayrağı teslim alan Metehan Morgil, bu sırada bayrağı 3 kez öptü ve bayrağı Okul Müdürü Süleyman Arif Demircioğlu'na verdi. Minik öğrencilerden Elifsu Adıkutlu ise İlköğretim Haftası dolayısıyla Milli Eğitim eski Bakanları'ndan ve Köy Enstitüleri kurucusu Hasan Âli Yücel'in bir şiirini okudu. Öğrencilerden Elif Özkan ve Emir Şan ise yine kompozisyon ve şiirlerle törene renk kattı.

Başkan Çelikbilek: “Çocuklarımız ‘Ben astronot olacağım’ desin!”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konuşmasında, geleceğin Yeni Türkiye'sine yön verecek olan bugünün çocuklarına bakarken, heyecan duymak gerektiğini kaydetti. Öğretmenlere seslenen Başkan Çelikbilek, "Öğrencilerimize bir değer olarak bakmanız ve arada onların kulaklarına 'ileride büyük adam olacaklarını' fısıldamanız gerekir" dedi. Yeni Eğitim ve Öğretim yılının tüm ilçeye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Başkan Yücel Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza, öğretmenleri ve velileri olarak, gelecekte 'ne' olacaklarını daha şimdiden söylemeniz lazım. Aileler, gelecekte evlâtlarının vatana ve millete yararlı olacağını hep hayal etmeli ve bunu çocuklarımıza hissettirmelidir. Çocuklarımıza da hayal kurmasını öğretmemiz gerekir. Onların da bir hayalleri olsun: Büyük şeyleri hayal etsinler. Çocuklarımızı 'futbolcu olacağım' diye hayal kurdurmak yerine, 'Biliminsanı olacağım, astronot olacağım, eğitimci olacağım' dedirtmek doğru olur. Çocuklarımız ufak işlerin, ufak düşüncelerin adamı olmaması gerekir. Velilerimize de bu anlamda büyük görevler düşüyor: Sizler çocuklarınıza nasıl saygı gösterir ve onlara sahip çıkarsanız; ileride çocuklarınız da sizlere ve bizlere saygı gösterecek ve vatanına-milletine sahip çıkacaklardır."

Kaymakam Erdoğan: “Aileler PTT şubelerinden yardım paralarını alabilirler”

Son olarak kürsüye gelen Kaymakam Süleyman Erdoğan ise tüm konuşmacıların söylenmesi gerekeni söylediğini kaydetti ve ekledi:

"Öncelikle bir hususu velilerimize belirtmek isterim: Bugün itibariyle artık PTT şubelerinden ailelerimiz eğitim yardımlarını alabilir. Bize müracaat eden bin 800 civarındaki ailemize yaklaşık 3 bin küsur öğrenciyle ilgili olarak eğitim yardımlarını adlarına açılan hesaplara aktardık. Yeni müracaatları ya da gözden kaçanları da yeniden gündeme alacağız.

Bizim artık çeşitli bahanelerin ardına sığınmadan, çocuklarımızın eğitimini önemsememiz gerekiyor. Bazı veliler, en küçük daralmada öğrencinin eğitim hayatını engellemeyi düşünüyor. Sigaraya para buluyor, başka şeylere para buluyor ama konu çocuk eğitimine geldiğinde 'imkânımız yok' diyor. Lütfen bu konudan özenle kaçınalım.

Belediye Başkanımız çok güzel şeyler söyledi: Çocuklarımız bizim geleceğimiz, istikbalimizdir. Bizim her şeyden önce onları 'iyi insan' olarak yetiştirmemiz lazım. 'Bugün ben kendim için, ailem için, ülkem için ve insanlık için ne yaptım?' diye hepimizin sorması gerekiyor. Böyle olunca evrensel bir insan oluyoruz ve insanlığa da faydamız oluyor."

Yapılan konuşmaların ardından, öğrencilerden oluşan koronun verdiği konser dinlendi ve yine minikler tarafından hazırlanan halkoyunu sahnelendi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 2014 - 2015 Eğitim Öğretim Yılı, Süleyman Erdoğan, Fatinhoca İlköğretim Okulu, Yücel Çelikbilek, Serkan Gür, Göksel Biçer, Kazım Bozbay, Süleyman Arif Demircioğlu, Elif özkan, Emir Şen

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"