2013 yılında Beykoz’da neler oldu?

  • Güncelleme: 26.02.2015 20:15
  • Okunma: 11817 kez
  • Yorum: 0
Gündemi Dost Beykoz’dan takip eden 260 bin nüfuslu Beykoz 2013’te neler yaşadı?
2013 yılında Beykoz’da neler oldu?

2013 yılında Beykoz’da çok önemli gelişmeler yaşanırken Beykoz bu gelişmeleri Dost Beykoz’dan öğrendi. Beykoz bir taraftan kabuğunu kırarak neredeyse yüz yıla dayanan mülkiyet ve imar sorununu bu dönemde çözerken, bir taraftan da eğitim, spor, turizm ve sağlık yatırımlarında önemli gelişmeler yaşadı.


2013’te yaşanan bu önemli gelişmelerin merkezinde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olurken özellikle 2-B ve İBB arazilerinin üzerindeki kullanıcılarına devrini başarması tarihe geçecek adımlar olarak arşivlerdeki yerini aldı.

2013’te Beykoz haberi yine Dost Beykoz’dan öğrenmeye devam ederken aylık olan süreli yayınımızı yoğun gündem ve okurlarımızın talebi doğrultusunda 15 güne düşürdük.

Acısıyla-tatlısıyla 2013’ü geride bırakırken hafızalarımızda ise şu önemli gelişmeler kaldı;OCAK 2013

Beykoz 2013’e Ocak ayıyla merhaba derken Dost Beykoz’un yayınladığı bir araştırma siyasi kulislere bomba gibi düştü. Köylerle ilgili yapılan bu seçim araştırması haberin başlığında da yer aldığı gibi son derece çarpıcıydı; “Köyler seçimin kaderini değiştiriyor.”

Türk Alman Üniversitesinin eğitime başladığı da Dost Beykoz’un yeni yılın ilk sayısında Beykozlulara duyurulurken, büyük yankı uyandıran diğer bir haber Beykoz Belediyesi’nin Abant’ta düzenlediği değerlendirme toplantısına çağırılmayan CHP’nin “Abant’a bizi neden çağırmadınız?” haberiydi. Hatırlanacağı gibi CHP Meclis Üyeleri 2012’de Belediye tarafından düzenlenen Kastamonu gezisine davet edilmişler, katılacaklarını beyan etmişler fakat son anda katılmaktan vazgeçmişlerdi. Daha sonra da dönemin ilçe başkanı Hızır Yılmaz“Kastamonu’ya köçek oynatmaya gittiler” diyerek Kastamonuluların büyük tepkisini çekmişti.ŞUBAT

Ortalığı karıştıran İkon Araştırma Anketi

Takvimler Şubat ayını gösterirken yine bir Dost Beykoz çalışması siyaset gündemini adeta allak bullak etti. Dost Beykoz-İkon Araştırma işbirliğiyle yapılan anket çalışmasında çıkan sonuçlar siyasi kulisleri hareketlendirdi. AK Parti % 41,8i CHP % 28,9, MHP % 11,2, SP 10,1 ve kararsızlar % 6,6 oy alırken 30 Mart seçimlerinde mahalle statüsünde oy kullanacak olan yaklaşık 17 bin seçmenli köyler bu çalışmaya dâhil edilmemişti.

Şubat ayında yaşanan diğer bir önemli gelişme üye sayısı 40 bin aşan AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı’nın yeni binasına taşınması olmuştu.

2013 Şubat’ında yaşanan acı bir olay da arşivlerdeki yerini aldı. Beykoz’un sevilen öğretmenlerinden Adife Yıldız yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayata veda etmişti.“Halk davasına sahip çıkmadı”

Şubat ayında Beykoz gündemi oldukça yoğun geçerken diğer bir gelime de Rüzgarlıbahçetapularını iptal ettirmek için mahkemeye açılan davaya Rüzgarlıbahçe halkının ilgi göstermemesi oldu. Dost Beykoz’da bu gelişme “Halk davasına sahip çıkmadı” başlığıyla yer bulmuştu.

Şubat ayında Beykoz’un istikrarlı isimlerinden Hanefi Dilmaç’la yapılan röportaj da önemli bir gündem oluşturdu. Dilmaç bu röportajında çok önemli mesajlar verirken ilke ve davadan asla taviz vermeden “Siyasetten kopmak yok” dedi.

Şubat ayında yaşanan diğer bir gelişme ise ilçe başkanı olan Hızır Yılmaz’a CHP tabanından gelen “Belediye Başkan adayı ol” çağrısı idi.MART

Yılın en kısa ayı olmasına rağmen Şubat ayı oldukça yoğun bir gündemle Mart ayına göz kırparken, yeni Kaymakam Süleyman Erdoğan Beykoz Yerel Basınına daha fazla kayıtsız kalamadı. İlk medyatik demeçlerinden birini Dost Beykoz’u ziyaretinde veren Erdoğan,“Beykoz uçağı kalkmaya hazır” dedi.Mart ayında yaşanan diğer bir önemli gelişme Beykoz Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle alınan Muhtarlara aylık 350 TL nakit yardımı yapılmasını içeren meclis kararıydı. Bu kararla muhtarlık hizmet binalarının elektrik, su, telefon ve doğalgaz giderlerinin karşılanması hedefleniyordu.

Mart ayında yaşanan bir olumsuzluk ta Dost Beykoz sütunlarında yer aldı. CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın Dost Beykoz’a akreditasyon uyguladığı Yılmaz’ın katıldığı bir toplantıya Dost Beykoz’u davet etmemesiyle ortaya çıkmıştı. Haberde dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise İkon Araştırma’nın yaptığı anket sonuçlarından Hızır Yılmaz’ın son derece rahatsız olduğu idi.“Beykoz’un işi zordan da öte”

Mart ayından moralleri bozan diğer bir gelişme ise grubunda son sıraya demirleyen asırlık çınar Beykoz 1908 AŞ’nin içler acısı durumu idi. Bu haber spor sayfasında “Beykoz’un işi zordan da öte” başlığıyla yer buldu.

Mart ayında yaşanan diğer bir üzücü gelişme Dost Beykoz Yazıişleri Müdürü Sinan Kavrak’ın babası Mehmet Ali Kavrak’ın vefatı oldu. Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen baba Kavrak son günlerini memleketi olan Rize’de geçirmek istemiş ve son nefesini Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hastanesi’nde vermişti.NİSAN

Takvim yaprakları Nisan ayını gösterirken 2-B süreciyle ilgili yaşanan belirsizliğe Beykoz Muhtarlar Derneği düzenlediği geniş katılımlı bir mitingle dikkat çekti. Dost Beykoz’da “Beykoz halkından hükümete uyarı” başlığıyla manşetten yer bulan miting uyandırdığı etki açısından CHP’ye ilham verdiyse de CHP aynı etkiyi sağlamak bir yana, yeterli kalabalığı bile toplayamamıştı.

Yapımı adeta yılan hikâyesine dönen ve neredeyse 6 yıl süren Kavacık’taki İlçe Emniyet Müdürlüğü binası nihayet Nisan’da tamamlanmış ve emniyet bu akıllı binaya taşınmıştı. Dost Beykoz bu haberi “Emniyet Kavacık’a taşındı” başlığıyla duyurmuştu.

2-B ile ilgili belirsizlik Nisan ayında beklentileri daha da yukarı taşırken muhalefet de her zaman karşı durduğu 2-B üzerinden yeni politik stratejiler belirlemeye başlamıştı. Bunun ilk kıvılcımı Görele Mahallesi’nde ikamet eden CHP Meclis Üyesi Hayrullah Usta’dan geldi. Hayrullah Usta “2-B fiyatları makul bir seviyeye çekilmezse bir bidon benzin alıp kendimi belediyenin ortasında yakacağım” dedi. Aylar sonra bir iftar programında yaşanacak arbedenin fitilini ateşleyen bu sözler Dost Beykoz’da “Hayrullah Usta kendini yakacak” başlığıyla yer aldı.

“Yayıncıların yeni Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu”

Türkiye’nin önemli meslek kuruluşlarından biri olan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı’na Dost Beykoz’un kurucularından olan Muharrem Kaşıtoğlu’nun seçilmesi Beykoz adına gurur vesilesi olurken, bu haber “Yayıncıların yeni Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu” manşetiyle Dost Beykoz’da yayınlandı.Siyasete kattığı üslupla Beykoz’da tüm kesimlerin tepkisini çeken Hızır Yılmaz’ın Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ile yaptığı telefon görüşmesindeki tutumunda siyasetin de insanlığın da dip yaptığına şahit olduk. Kader Gür’ün yazdığı makalesini beğenmeyen dönemin CHP İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adayı Hızır Yılmaz, Kader Gür’ü telefonla arayarak hayatta olmayan annesine dahi küfür etmiş ve Gür’ü tehdit etmişti.

Nisan ayında arşivlere geçen bir diğer üzücü gelişme ise Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Beykozspor 1908 AŞ’nin küme düşmesinin kesinleşmesi oldu. “Düşecek başka lig kalmadı” şeklindeki yorumlar Beykozspor’un düştüğü acı tabloyu özetliyordu.MAYIS

“Beykoz İl Defterdarlığı’na akın etti”

Takvim yaprakları Mayıs ayını gösterirken yaşanan en önemli gelişme ülke gündeminde de geniş yer buldu. Açıklanan 2-B rayiç bedellerinin yüksekliğine dikkat çeken protestoyu İl Dernekler Birliği düzenlerken eylemin arkasındaki isim Beykoz Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya oldu. Organize ettiği yaklaşık bin beş yüz kişi rayiç bedel çalışmalarını yapan İstanbul İl Defterdarlığı’na yürürken bu haber ulusal basında da önemli yer tuttu ve Beykoz Belediyesi’nin 2-B çalışmalarında elini güçlendirdi.

Mayıs’ta yaşanan önemli bir gelişme de bizzat Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in girişimleriyle oldu. Beykozluların en çok işlem yaptığı kurumlardan biri olan Kadastro Mahkemesi’nin Kartal’a taşınmasına tepki koyan Başkan Çelikbilek bizzat Adalet Bakanı’yla görüşerek Mahkemenin Beykoz’a geri gelmesini sağlamıştı.
Mayıs’ta Beykoz’u gururlandıran bir gelişme de spordan geldi. Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde yer alan Karate Takımının katıldığı Dünya Çocukları Karate Turnuvası’nda yarışan Berat Yılmaz bu müsabakada üçüncü olarak Beykoz’un göğsünü kabarttı.

HAZİRAN

Haziran ayında yayınlanan haberlerin başında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Dost Beykoz’un da kurucuları içerisinde yer aldığı AYGAD (Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği)’ni ağırlaması oldu.“Başbakanımıza teşekkür etmeliyiz”

Haziran ayında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’le yaptığımız röportaj da gündemde önemli yer buldu. Başkan Çelikbilek röportajda Dost Beykoz’un sorularına büyük bir açık yüreklilikle cevap verirken Başbakan Erdoğan’la ilgili, “Beykozlu hemşerilerimiz Başbakanımıza teşekkür etmelidir. Zira Beykoz’un önünü açacak birçok imkân sağlıyorlar bize” dedi.

CHP’nin anlamsız itirazı!

Haziran ayına damga vuran önemli bir gelişme de CHP Beykoz Belediye Meclisi’nin Özel Proje Alanları’nın Beykoz Belediyesi’ne devri için yatırılması gereken 40 milyon TLpeşinat için Başkan Çelikbilek’e yetki verilmesine ret oyu kullanması oldu. Meclis’te yapılan oylamada CHP ret oyu verirken AK Parti Grubunun oylarıyla Başkan Çelikbilek’e yetki verilmişti. Bu haber baş sayfada “CHP’nin anlamsız itirazı” başlığıyla yer bulmuştu.

Haziran ayına damga vuran diğer bir önemli gelişme ise 1. Etap olarak nitelendirilen, Boğaz AlanıÇavuşbaşı ve köyler arasında kalan alanların 1/1000 ve 1/5000’lik planlarının onaylanması oldu. Tamamı Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan bu planlarla anılan bölgede53 bin olan nüfus yaklaşık 100 bine çıkarıldı.TEMMUZ

Temmuz ayına damga vuran en önemli gelişmelerden biri tanınmış bir iş adamının Türkiye’nin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinin başında gelen Metropol Araştırma Şirketineyaptırdığı anket oldu. Yerel seçimler için geri sayımın yapıldığı günlerde yapılan bu anket çalışmasında AK Parti’nin oyu % 41,9 olurken CHP 23,2’de kalmış ve bu sonuçlar siyaset arenasına bomba gibi düşmüştü. 2609 kişiyle yapılan anket çalışmasında Beykoz’un en çok tanınan yüzü % 83,9’la Yücel Çelikbilek olurken % 11,8’lik kararsız seçmen de ankette dikkat çeken diğer bir nokta olmuştu.


Haziran’da Dost Beykoz sayfalarında yer bulan diğer bir önemli gelişmenin başrolünde yine Hızır Yılmaz var. Çubuklu’daki Şehit Sadık Şişman Sokak’ta tespit yapan Beykoz Belediyesi çalışanları için “yıkım yapılacak” şeklinde dedikodu çıkarılırken büyük bir tesadüf (!) eseri Çubuklu Derneği, CHP İlçe Başkanı ve yerel basın da olay yerindeydi. CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın hafızalarda yer eden o ünlü çatıya çıkma eylemini gerçekleştirirken buradan sokak sakinlerine “korkmayın arkanızda ben varım” mesajı verdi. Ancak iddia edildiği gibi bir yıkımın söz konusu olmadığı anlaşılınca Hızır Yılmaz çatılarda gezen ilçe başkanı olarak hafızalarda kaldı.Siyasi ikballeri için fitne çıkarıyorlar!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer Çubuklu’da yaşanan bu provokasyona çok kızarken, “siyasi ikballeri için fitne çıkarıyorlar” sözleriyle CHP’ye yüklendi. Sefer Gezi Olayları’nda yaşanan provokasyonlarda AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığını’da hedef alan CHP’lilere de göndermede bulunarak “Beykoz için çalışmak parti binamızın önünde slogan atmak demek değildir” dedi.Temmuz ayında yaşanan diğer bir önemli gelişme giderek ısınan siyaset arenasına etkili bir giriş yapan Alaattin Köseler oldu. Köseler Beykoz Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek“ben de bu yarışta varım” mesajı verirken Beykoz Belediyesinin kendi ekibiyle yaptığı ilk planları eleştirmekten de geri durmadı.Temmuz ayının diğer bir önemli gelişmesi ise Rahmet ve Bereket Ayı Ramazan’a ev sahipliği yapmasıydı. 7’de 70’e tüm kesimleri sokak iftarlarıyla bir araya getiren Beykoz Belediyesi bu kutlu ayda on binlerce Beykozluyu iftar sofralarında bir araya getirdi.

AĞUSTOS

Ağustos ayında Beykoz gündemi oldukça yoğun geçerken gündeme yine bir Dost Beykoz Özel Haberi damga vurdu. 5. Yılını tamamlamak üzere olan Belediye Meclisi’nin devam-devamsızlık durumunu anlatan Özel Haber “Beykoz için kim, ne kadar, ne yaptı?”başlığıyla servis edilirken, toplam devamsızlık süresinin 341 gün olması Beykoz’da tepkilere yol açtı.“Daha çok çalışmamız lazım”

Ağustos ayında Beykoz önemli bir siyasetçiyi de konuk etti. Sempatik çıkışlarıyla tanınan AB Bakanı Egemen Bağış Beykoz Belediyesi’nin Ramazan’ın son günlerinde düzenlediği sahur programına katıldı. Bağış bu programda Dost Beykoz’u incelerken İkon Araştırma-Dost Beykoz işbirliğiyle yayınlanan anket sonuçlarını inceledi. Bu ziyaretten çıkan manşet ise,“Daha çok çalışmamız lazım” oldu.

Mısır’da gerçekleşen darbe sonrası yaşanan katliamlar ülkemizde büyük bir üzüntüye yol açarken her yıl coşkunun zirve yaptığı Geleneksel Çayır Festivali de İslam Âlemini yasa boğan bu katliamlardan dolayı Başkan Çelikbilek’in talimatıyla iptal edildi. Festival, Mısır’a destek geceleriyle farklı bir atmosferde gerçekleşirken Yöre Dernekleri de bu ortama uygun geceler düzenledi.“CHP’de 3. Yavuz Dönemi Başladı”

Siyasi hareketlilik seçimlerin yaklaşmasıyla artarken CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’ndan istifa ederek Belediye Başkan Aday Adayı olan Hızır Yılmaz’ın yerine Bahadır Yavuz CHP İlçe Başkanı oldu. Dost Beykoz’da bu gelişme, “CHP’de 3. Yavuz Dönemi Başladı” başlığıyla yer buldu.

Ağustos ayında yaşanan büyük bir trajedi Beykoz’u adeta yasa boğdu. Soğuksu ve Çiğdem Mahalleleri’nde oturan ve 2010 yılında Ferit İnal Lisesi’nden mezun olan Sinem Doğanay,Buse Balcan ve Duygu Balcan İzmir-Balıkesir yolunda geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. Bu kara haber Dost Beykoz’da “Beykozlu öğrenciler kazada can verdi” başlığıyla yayınlandı.

Yine Ağustos’ta Beykoz’a büyük ivme kazandıracak projelerden biri olarak görülen Karlıtepe Teleferik Projesi ihaleye çıktı.Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yoğun girişimleriyle tekrar Ankara’nın gündemine gelen rayiç bedelleri Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda görüşüldü. Başkan Çelikbilek Ramazan’da gerçekleştirilen bir iftar programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a rayiç bedellerle ilgili Beykoz’un beklentilerini anlatmıştı.EYLÜL

Eylül ayında siyasi kulislerdeki hareketlenme gözle görülür bir şekilde artarken, CHP’ninBelediye Meclis Üyesi Aday Adaylarında eş, dost, akraba ilişkilerinin ön plana çıkması “CHP’de herkes kendine çalışıyor” başlığıyla sütunlarımızda yer buldu. Hatırlanacağı gibi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in kardeşi Tuncer Tekin başta olmak üzere birçok ilginç isim ikametlerini Beykoz’a alarak meclis üyeliği aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Eylül ayı hazan ayıdır ya. Beykoz çok sevilen bir dostunu Eylül’de toprağa verdi. Beykoz Belediyesi’nin 46 yaşındaki Zabıta Amiri Ayhan Ocak 15 gün yoğun bakımda kaldığı Beykoz Devlet Hastanesi’nde son nefesini verirken binlerce seveni ardından gözyaşları döktü.

Eylül ayında yaşanan olumsuz bir gelişme de İshaklı Köyü’nde TBF ile yapılması planlanan Basketbol Akademisi’nin Danıştay tarafından iptal edilmesi oldu. TMMOB ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın 2010 yılında açtığı dava sonucunda bu devasa proje iptal olurken tıpkı geçmişteki Aqua Park gibi önemli bir fırsat Beykozluların elinden alınmış oldu.“İBB arazilerinde vade uzatıldı, peşin indirimi % 20’ye çıktı”

Eylül ayında yaşanan diğer bir önemli gelişme ise 58 günlük meclis tatilinden sonra yapılan ilk meclis toplantısında alınan karar oldu. Bu kararla daha önce 36 ay vadeli olan İBB arazilerinin taksit sayısı Başkan Çelikbilek’in yoğun çabalarıyla 60 aya çıkarıldı. Peşin ödemelerdeki % 10’luk indirim ise % 20’ye çıkarılarak vatandaş lehine çok önemli bir kazanım sağlandı.

Siyasi kulislerde hareketlilik artarken 9,5 yıldır Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevini başarılı bir şekilde yürüten Av. Yüksel Baki ani ve çok hızlı bir kararla istifa ederek AK Parti’den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı oldu. AK Parti resmi olarak yapılan ilk müracaat Baki’ye ait olurken bu gelişme birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Eylül ayında 7’den 70’e tüm kesimlerin büyük sempatisini kazanan İBB Başkanı Kadir Topbaş Beykoz’a geldi. Topbaş eski parayla 1 katrilyon tutarındaki yatırımların açılışını yaptığı törende önemli mesajlar verdi.EKİM

Takvim yaprakları Ekim ayını gösterirken Muhtarlar Derneği’nde hareketli günler başlamıştı. İki yılda bir yapılan Beykoz Muhtarlar Derneği Kongresi’nde bu sefer 3 aday yarışırken ipi yine Cavit Gül göğüsledi.Uzun süredir sessizliğe bürünen MHP’de İlçe Başkanı Ali Emanet Beykoz Meclis Üyeleri Derneği’ne (BEYMEZ) gerçekleştirdiği bir ziyarette önemli açıklamalar yaptı. Emanet 2-B sorunuyla ilgili “Kim çözerse elini öperiz” dedi.“2-B’ler Özel Proje Alanı oldu”

Kuşkusuz Ekim ayında yaşanan en önemli gelişme Beykoz Belediye Başkan’nın TOKİ’den Beykoz halkının talebiyle geri aldığı 2-B arazilerini Proje Alanı kapsamına aldırması oldu. Bu yöntemle Beykoz’da yer alan 2-B arazilerinin tamamı Beykoz Belediyesi’ne devredildikten sonra üzerindeki kullanıcılarına satılacak. Bu başarı Ana muhalefet cephesinde karşılık bulmazken kamuoyuna pompalanmaya başlayan bilgi kirliliği de bu süreçten sonra start aldı.

Ekim ayında aday adayları birer birer sahne alırken Beykoz Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya ve Muharrem Ergül AK Parti’den, Alaattin Köseler CHP’den ve Selman Esmerer SP’den aday adayı olan isimlerdi.Tartışmaların merkezinden bir türlü çıkamayan CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nda Ekim ayında da sorunlar bitmedi. Dost Beykoz’un hazırlayıp sunduğu ve Mavi Karadeniz TV’de canlı olarak yayınlanan “Dost Beykoz Soruyor, Başkan Cevaplıyor” adlı programın Beykoz’da yol açtığı büyük ilgi CHP’de rahatsızlıklara yol açarken İlçe Başkanı Bahadır Yavuz gündemi değiştirmek için çok uğraştı. Bu çaba Dost Beykoz sütunlarında “Beykoz’da CHP’nin gündemi allak bullak” başlığıyla haberleştirildi.“Beykoz’un sorunları onlara ağır gelir”

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Bayramlaşma programında gündemle ilgili kısa bir değerlendirme konuşması yapan İlçe Başkanı Adem Sefer muhalefetin mülkiyet sorununun çözümünde takındığı tavrı eleştirerek “Beykoz’un sorunları onlara ağır gelir. Onlar önce kendi içindeki sorunları çözsünler” dedi. Bu program“Beykoz’un sorunları onlara ağır gelir” başlığıyla arşivlerdeki yerini aldı.

Ve 2013’e damga vuran en önemli gelişmelerden biri: Dost Beykoz’un hazırlayıp sunduğu Canlı Yayın programı. Beykoz’da binlerce insan günlerce bu TV programını bekledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuk olarak katıldığı programda Kader Gür, Sinan Kavrak, Mustafa Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu Başkan Çelikbilek’e eşlik etti. Program Dost Beykoz’da “Beykoz rahat bir nefes aldı” manşetiyle yayınlandı.KASIM

Takvim yaprakları Kasım ayını gösterirken siyaset arenasında tansiyonun zirve yaptığını görüyoruz. Belediye Başkan aday adayları gövde gösterisi yapmak için her fırsatı titizlikle değerlendirirken, iktidar-muhalefet arasındaki sert rekabette de siyaset giderek çizgisini kaybediyordu. Bu süreçte Dost Beykoz’la yıldızı bir türlü barışmayan CHP Beykoz İlçe Teşkilatı Dost Beykoz’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette buzlar nispeten erirkenCHP’nin kadın ve gençlik kolları da dâhil olmak üzere oldukça kalabalık bir heyetle Dost Beykoz’u ziyaret etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kasım ayında Çelikbilek Ailesi büyük bir acıyla sarsıldı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in kayınvalidesi Saime Engin tedavi gördüğü Beykoz Devlet Hastanesi’nde son nefesini verirken büyük bir izdihamın yaşandığı cenaze namazının ardından Şahinkaya Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.Başkan Çelikbilek’i telefonla arayarak başsağlığında bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Beykoz’da 2-B ile ilgili son durumu da Başkan’la görüştü. Dost Beykoz’un baş sayfasında yer bulan haber “Başbakan Çelikbilek’e 2-B’yi sordu” başlığıyla yer aldı.

“Beykoz’da tapu kuyrukları başladı”

Şüphesiz sadece Kasım ayının değil, belki de tüm zamanların en güzel haberi Dost Beykoz’un baş sayfasında ve sürmanşetten, “Beykoz’da tapu kuyrukları başladı” başlığıyla verildi. İBB Arazilerinin Beykoz Belediyesi’ne devri sürecinde devlet adamlığını bir kez daha ortaya koyan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Tarihi Kışa Binası’na karşı evraldığı İBB Arazilerini üzerindeki kullanıcılarına devretmeye başladı. İhale yöntemiyle yapılan satışların başvuru safhasında Beykoz Belediyesi’nde uzun kuyruklar oluşurken yüzlerce vatandaş bu kuyruklardan hiç şikâyet etmedi.

Kasım ayında yaşanan diğer bir ilginç gelişme ise aday adayları arasında yaşanan rekabet ve bazı aday adaylarının hemşericilik yapması oldu. 5. Dönem Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olan ve 2014 için aday adayı olan Ali Bilir sergilenen bu tavırla ilgili olarak“Giresun’a Belediye Başkanı seçmiyoruz” dedi.

10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı dolayısıylaCHP Beykoz İlçe Teşkilatı Paşabahçe Merkez Camii’nde ikindi namazını müteakip bir mevlid-i şerif okuttu.

Kasım ayında manşetlere taşınan diğer bir önemli haber ise Beykoz’da mülkiyet sorununun tarihe karışmasıydı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 2-B, İBB, Vakıf ve Hazinearazileriyle ilgili yaptığı yoğun girişimler sonucunda Beykoz’da adeta devrim yaptı. Bu gelişme“Beykoz’da mülkiyet sorunu tarihe karışıyor” başlığıyla sütunlarımızda yer aldı.“Çelikbilek’in yanında bir tek o kaldı”

Kasım ayına damga vuran diğer bir önemli haber ise Dost Beykoz’un Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ile yaptığı röportaj oldu. Herkes Hanefi Dilmaç’ı istifa edip aday adayı görmeyi beklerken Başkan Çelikbilek’in yanında bir tek o kaldı. Bu özel röportaj siyaset akademilerinde ders olarak okutulabilecek türdendi.

Dost Beykoz’un hakkında yayınladığı haberleri ve Yazı işleri Müdürü Sinan Kavrak’ın makalesini yargıya taşıyan CHP Meclis Üyesi Halit Kılıç davaları bir bir kaybederken bu haber sütunlarımızda “Halit Kılıç’a yargıdan ret üstüne ret” başlığıyla yer buldu.

ARALIK

“CHP’den büyük provokasyon”

Yılın son ayında siyaset arenasında gerilim zirve yaparken CHP her ortamda AK Parti’yi veBeykoz için yapılan son derece başarılı çalışmaları kötülemekten geri durmadı. CHP bu süreçte İBB arazilerinin üzerindeki kullanıcılarına devri sürecinde de büyük bir provokasyona imza attı. Çiğdem Mahallesi’nde yer alan taşınmazların ihalesi sırasında CHP Milletvekili Mahmut Tanal’la birlikte adeta ihale salonunu basan CHP şovunu yapıp giderken,hafızalarda ihaleye girmek için araya adam koyan CHP Meclis Üyeleri ve ilçe yöneticileri kaldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yapılan provokasyona karşı oldukça sert konuşurken “AK Parti yapınca hazmedemiyorlar” dedi.

Aralık ayında yaşanan diğer bir olumsuz gelişmeye yine CHP imza attı. Beykoz’daki 2-Barazilerinin Hazine tarafından Beykoz Belediyesi’ne devrini sağlamak için Belediye tarafından yatırılması gereken % 20 peşinatla ilgili Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e borçlanma yetkisi verilmesine karşı çıkan CHP bu tutumuyla 2-B’nin karşısında olduğunu bir kez daha gözler önüne sererken, karar AK Parti grubunun oylarıyla resmiyet kazandı. CHP’nin bu anlamsız tavrı gazetemizde “CHP Yine reddetti” başlığıyla yer buldu.“Beykoz’a ihanet ettiler!”

2013’e damga vuran, aynı zamanda tarihe de geçen önemli bir ihaneti yaşadı Beykoz. Ve tabi yine başrollerde CHP. Yıllarca “Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşürecekler. Beykozluyu buradan sürecekler” şeklinde feveran eden CHPBeykoz’un nüfusunu 400 bine çıkaran ve tamamı Beykoz Belediyesinin öz kaynaklarıyla yapılan İmar Planlarına ret oyu verdi.CHP’nin bu tutumu AK Parti’de hiçbir şaşkınlığa yol açmazken Beykozlular CHP’nin bu tutumuna oldukça sert tepki verdi.

Aralık ayına damga vuran diğer bir önemli gelişme ise İlim Yayma Vakfı’nın 40. Yılınınkutlandığı özel programda yaşandı. İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ev sahibi olduğu geceye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan Başkan Çelikbilek’le bir saat süren özel bir görüşme yaparken bu görüşmede Başbakan Erdoğan’ın Çelikbilek’e alınan tüm kararları Beykozluların lehine alması talimatını verdiği öğrenildi. Kulislere yansıyan diğer bir ayrıntı ise imza için Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı bekleyen 2-B arazilerinin devrine ilişkin yazının bu görüşmeden sonra, Başbakan’ın talimatıyla imzalanıp Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği idi.

DOST BEYKOZ / ÖZEL HABER