2000'i aşkın Beykozlu Yenikapı'daydı

  • Güncelleme: 23.09.2015 19:40
  • Okunma: 27179 kez
  • Yorum: 1
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geldiği Yenikapı'daki mitingde, 2000 Beykozlununda içinde yer aldığı bir milyonu aşkın insan Türk Bayrağı salladı.
2000'i aşkın Beykozlu Yenikapı'daydı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geldiği Yenikapı'daki mitingde, yalnızca Ay-Yıldızlı Türk Bayrağı vardı.

Sivil Dayanışma Platformu (SDP) tarafından organize edilen ve Yenikapı'daki 1 buçuk milyon kişi kapasiteli alanda düzenlenen, "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingi gerçekleştirildi. Beykoz'dan da Merkez, Ortaçeşme, Çubuklu ve Küçüksu iskelelerinden kaldırılan 7 tekneyle, 2000'i aşkın vatandaş miting alanına gitti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun birlik ve beraberlik mesajı verdiği, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'ın ‘tüm sorunların çözüm yolu’ olarak siyaseti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni işaret ettiği günde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı. Ülke üzerinde oynanan oyunlardan artık milletin haberdar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Benim ülkemde etnik sorun değil, terör sorunu var" şeklinde konuştu. Dost Beykoz ise Beykozluların yolculuğunu ve miting alanında konuşulanları, dakika dakika takip etti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu, Belediye önünden kalkan tekneye binen Beykozluları tek tek yolcu etti. Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Beykozlularla birlikte aynı tekneyle Yenikapı'ya hareket ederken, bu sırada AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler ile bir süre sohbet de etti. AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ise beraberindeki Kadın Kolları'ndan heyetle birlikte, hanımlarla birlikte oturup, yol boyunca sohbet etti. AK Parti Gençlik Kolları'ndan gençler ise tekneyle Yenikapı'daki miting yerine doğru giden Beykozlu vatandaşlara sandviç, meyvesuyu ve su ikram etti.

‘Bayram tatiline rağmen Yenikapı’da 1 milyonu aşkın insan birikti…’

Yenikapı'daki miting alanı ise henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı İsmet Yılmaz alana gelmeden saatler öncesinde bile yoğun bir kalabalığı ağırladı. Çocuklu ailelerin bir hayli fazla olduğu miting alanında, konuşmacıların gelmesiyle birlikte 1 milyonu aşkın insan toplandı. Bayram tatili dolayısıyla İstanbul'u terkeden yüzbinlerce İstanbullu olsa da özellikle Recep Tayyip Erdoğan ismi, İstanbul'da kalan milyonları harekete geçirmişti. Avcılar'dan Sarıyer'e... Üsküdar'dan Kadıköy’e Maltepe'ye Beykoz'a kadar denize kıyısı olan onlarca ilçeden, 1 milyonu aşkın kadın ve erkek Yenikapı'ya geldi.

İlk olarak Uğur Işılak'ın şarkılarının dinlendiği Yenikapı'daki miting alanında, daha sonra sine-vizyon gösterimi yapıldı. Önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan helikopterlerin alana gelmesiyle birlikte, "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitingi de başlamış oldu. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'yla başlayan mitingde, Kur’an-ı Kerîm ayetleri de okundu.

‘Başbakan Ahmet Davutoğlu, milleti bölmek isteyenlere lanet etti!’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'birlik ve beraberlik' mesajı verdiği miting konuşmasında, ırkçılığa da asla prim vermediklerini söyledi. Ahmet Davutoğlu, "Bu milleti bölmek isteyen; et ile kemiği ayırmak isteyen herkes kahrolsun! Kahrolacak da inşallah... Söz veriyorum size, onların hak ettiği cezayı, onlara vermek için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz" dedi. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ise konuşmasında şöyle dedi:

TBMM Başkanı Yılmaz: “Her sorunumuzu demokratik siyasetle çözebiliriz…”

"Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu vatan bize, onların emanetidir. Emanete sahip çıkacağız. Nehirleri gazi, dağları kahraman olan bu vatanda bir olacağız. Yaşadığımız bu zor coğrafyada her sorunumuzu demokratik siyasetle çözebiliriz."

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini dile getirdikten sonra şunları aktardı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kim bu bayrağa sahip çıkıyorsa yerlidir, millidir; Türkiyelidir!”

"Rengini, şehitlerimizin kanından alan... Hilâli, bağımsızlığımızın sembolü... Yıldızı, şehidimizin ta kendisi olan bu bayrağın, anlam olarak dünyada eşi benzeri yoktur. Kim ki, bu bayrağa sahip çıkıyorsa; işte o yerlidir, millidir, Türkiyelidir... Kim ki, bu bayrağa yan gözle bakıyorsa; indirmeye, yıkmaya, yakmaya çalışıyorsa işte o kişi, bu vatanla da bu milletle de bağı kalmamış olan; köksüz, ruhsuz, sevgisiz bir mankurttur (ulusal kimlikten uzaklaşandır). Sevgili kardeşlerim... Amaç her zaman, bizlere bu coğrafyayı yâr etmemek... Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmak; bu kutlu yoldaki mücadelemizi başarısızlığa uğratmaktır.

Hamdolsun, gayelerine ulaşamadılar. Bizi yaktıklarını, yıktıklarını; yok ettiklerini sandıkları her dönemde, adeta küllerimizden yeniden doğduk! Emanetçisi olduğumuz o kutlu sancağı hep yükseltmeyi ve zirveye dikmeyi başardık. Bugün de bu ülkenin havasını soluyan, suyunu içen, ekmeğini yiyen; kendini bu milletin bir ferdi olarak hisseden herkes, oynanan oyunun farkındadır. Ben, karşımdaki şu topluluğu, bu aziz halkımı-milletimi, 'bunun farkında olanlar' olarak görüyorum.

Recep Tayyip Erdoğan: “Biz, yaratılanı Yaradan’dan ötürü severiz!”

Bugün yurtdışında, bilhassa Avrupa'da yaşayan milyonlarca kardeşimiz, belki mekân olarak uzaktadır ancak sonuna kadar millidir. Sonuna kadar yerlidir. Buna karşın, bedenen ülkemizde yaşadığı halde, ruhen gönül coğrafyamızdan ve bu milletten kopmuş olan bir kesimin varlığını da ibretle izliyoruz. Ülkemizde teröre bulaşanlar hangi saikte olursa olsun, onlara destek verenler, bu coğrafyada niçin bulunduğunu bilmeyenlerdir. Bu ülkede, etnik kökeninden dolayı biz kimseyi dışlamadık. Dışlamayız... Biz, yaratılanı, Yaradan'dan ötürü severiz...  Biz biriz, beraberiz, kardeşiz... Benim ülkemde etnik sorun değil, terör sorunu var."

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

BEYKOZLU (6 yıl önce)

Beykoz'un her yerinden bedava otobüs, vapur kaldırılırsa tabi normal...

Yorum Yaz