Güncel

150 dönüm arazi Kuzey Marmara’ya

150 dönüm arazi Kuzey Marmara’ya
2014.09.13 00:00
| | |
6497

Garipçe ve Poyrazköy arasında yapımına başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Kuzey Marmara bağlantı yolları için istimlak çalışmaları başladı.

Önceki hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temelini atmış oldukları, Garipçe ve Poyrazköy arasında yapımına başlanan İstanbul Boğazı’nın 3. Gerdanlığı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Kuzey Marmara bağlantı yolları için istimlak çalışmaları başladı.

Konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Beykoz Muhtarlar Derneği yapılan istimlâk çalışmalarına karşın başlattıkları girişimleri anlattı.

3.Köprü ile birlikte özellikle Alibahadır ve Paşamandıra Köylerinde yapılacak olan kamulaştırmalar sonucu vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğini ve bunun için ilgili kurumlarla bazı yazışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, geçen hafta çarşamba günü karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne gittiğini oto yolun güzergâhının nereden geçtiğiyle alakalı bilgi aldığını söyledi.
 
Kendisine net bilgi verilmek istenmemesi üzerine tartışma yaşadığını ifade eden Gül, güzergâhın hangi istikamette olacağını ve proje değişikliği yapıldığını öğrendiğini kaydetti.
İlk plana göre Alibahadır Köyü'nde az miktarlarda kamulaştırma yapılacağını fakat ikinci planda 500 metre daha Alibahadır Köyü’ne yaklaşıldığını ve şuan 20 parselde 150 dönüm arazinin kamulaştıracağını söyledi.
 
 
Yerler tapuluysa bedeli ödenecek 

Cavit Gül şöyle devam etti: “Eğer bu yerler tapuluysa vatandaşa kamulaştırma bedeli verilecek. Diğer yerleri pek bilemiyorum, enkaz bedeli ödenir veya hak sahibi olanlar var, mesala 2B için müracaat etmiş vatandaşlar. Bunlara da Milli Emlak Müdürlüğü'nden yer gösterilecekmiş. Gösterilir mi gösterilmez mi bilemiyorum.

Daha uygun alternatifler var. Bunu Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere birçok yere resmi olarak belirlediğimiz daha az fireli alternatif tekliflerimizi gönderdik. Sağ olsun Bölge Milletvekilimiz dün bu konuyu sıcağı sıcağına TBMM'de önerge şeklinde sundu. Bende arayıp kendisine teşekkür ettim.
 
Ayrıca şu an yapılacak yerin zemininin çok yumuşak yani maliyetinin fazla olacağını, kamulaştırma bedelinin de fazla olacağını vurguladık. 


Alibahadır Köyü'nde 10 ev gidiyor. Bunun yanı sıra Paşamandıra Köyü'nde de 10 civarında ev gidiyor. Poyraz Fener sınırı, Paşamandıra, Öğümce, Bozhane ve İshaklı bu yoldan etkilenecek durumdalar. 

Yani en fazla zarar gören 2 köy var, bunlar Alibahadır ve Paşamandıra Köyleridir. Toplamda bu durum 50 aileyi ilgilendirmektedir.  Her ne kadar bir kamulaştırma olsa da halkımızın mağduriyeti söz konusudur. Bu vatandaşların yerinden yurdundan işinden aşından olmaması gerekiyor.
 
Tarım yapan vatandaşlarımız var bu vatandaşlarımız yapmış oldukları üretimle geçimlerini sağlamaktalar. Proje tam anlamıyla tamamlanıp bizim elimize geçmediği için söz konusu köylerin muhtarları ile henüz bir eylem planı hazırlığı yapmadık. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Alibahadır, Cavit Gül, İstimlak, Kuzey, Marmara, Oto, Yol, Paşamandıra, Yavuz Sultan Selim, Köprü, Beykoz, Garipçe, Poyrazköy

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"