Şeref KAÇMAZ
  • 14/03/2023 Son günceleme: 14/04/2023 20:42
  • 4.491

14. Cumhurbaşkanını tebrik ediyorum

Siyaset arenasında taşlar yerine oturmaya başladı. İlerleyen günlerde saflar daha da netleşecek.

En azından uzun zamandır beklenen aday açıklandı.  Aday belli olduğuna göre seçimlerle ilgili yapacağımız öngörülerin ve tahminlerin daha sağlam zemine oturduğunu söyleyebilirim.

Seçmen tercihlerini en çok etkileyecek konu 6 lı masa ile +1 in arasındaki ilişki. Millet ittifakının en başından bu yana görünmeyen +1 ortağının, ittifak adayı tarafından ziyaret edilmesi ile daha çok sahne alması, toplumdaki tepkilerin yükselerek devam etmesine sebep olacak. Ayrıca partilerin içindeki yönetici şahinlerin, genel merkezlerinin verdikleri ideolojik tavizler karşısında seslerini yükseltmeleri de ufak ufak başladı.

+1 in ittifaka kazandıracağı seçmen kitlesinin olacağı bir gerçek, bunun yanında ittifaktan desteğini çekecek bir seçmen kitlesinin de olacağını kabul etmek gerekir. Bu konuya tekrar döneceğim ancak bir konuya dikkatinizi çekmek isterim;

6’lı ittifak en başından bu yana bir araya gelmelerinin en önemli gerekçesi olarak “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş” olduğunu ifade etti. Şayet ittifakın adayı Sayın Kılıçdaroğlu seçimi kazanır ve meclis çoğunluğunu ele geçirir ise en kısa zamanda parlamenter sisteme geçeceğini taahhüt etti. Bu, yetkileri kısıtlanmış bir cumhurbaşkanı ve yürütmeden sorumlu başbakan ve bakanlar kurulu demek. Bu durumda en çok oy alan parti liderine yeni hükümeti kurma görevi vermesi gerekecek. Yapılan bütün anketlerde oy düşüşüne rağmen AK Parti birinci parti olarak çıkıyor. Yani Sayın Kılıçtaroğlu, hükümeti kurma görevini Sayın Erdoğan’a verecek. Sayın Erdoğan’da Cumhurbaşkanı değil de Başbakan olarak ülkeyi yönetmeye devam edecek…

Konumuza dönersek, +1 in Millet ittifakına getirdiği ve götüreceği seçmen kitlesini düşündüğümüzde, seçimin ortada olduğunu söylemek mümkün. Hele bir de +1’e verilecek tavizlerin çarşı pazara dökülmesi, Millet ittifakı içindeki Milliyetçi Muhafazakar seçmenin sandık başına geldiğinde, Mecliste kendi partisine oy verirken, başkanlık seçiminde boş atmasını belki de Sayın Erdoğan’a oy vermesini sağlayacak. Her iki seçenekte de Millet İttifakının Meclis çoğunluğunu almakla birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması mümkün görünmüyor. İçinde bulunduğumuz şu anki duruma göre Cumhurbaşkanlığı seçimini Sayın Erdoğan kazanır ve 13. Cumhurbaşkanı olarak göreve devam eder. Şimdiden tebrik ediyorum. (asıl tebrik ilerde)

Ancak bu uzun sürmez. Muhalefet Partisi liderlerinin hiç birisinin Milletvekili olamaması, Meclis çoğunluğunun Muhalefetin elinde olması, TBMM deki çoğunluk oyları ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine karşı kararlar almaları, Komisyonlarda Muhalefet çoğunluk olduğu için Genel Kurul öncesinde komisyonlarda alınacak kararlarla yürütmeyi kilitleyecek tutum ve davranışların olması kaçınılmaz. Bu durumda yasal süre beklenmeden erken seçim kararı alınır ve en geç 2 yıl içinde yeni bir seçimle karşı karşıya kalırız.  Bu demektir ki 2025 yılı yeni bir seçim yılı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu senaryoda parlamenter sisteme geçilmemiş olduğuna göre, 2025 seçimleri yine aslında başkanlık yetkileri ile donatılmış Cumhurbaşkanı seçimleri olacak. Bu defa 14. Cumhurbaşkanını seçeceğiz. Bu dönemde Rusya - Ukrayna savaşının, Rusya’nın ezici üstünlüğü ile bitmesi, ancak Dünya’nın değişik yerlerinde muhtemel yeni savaşların başlaması bekleniyor. Türkiye’nin bu süreçte tarafsız ve adil kalması ve aynı zamanda güçlenmeye devam etmesi sayesinde, bölgesel ve küresel kilit rol oynayacak. Teknolojik üstünlüğün savaş sonuçlarını belirlediği bu dönemde, Devletin bekasını, Vatanın Bölünmez Bütünlüğünü ve Milletin Bağımsızlığını sağlayacak, olası ilaç kıtlığı, salgınlar, kuraklık ve kıtlık döneminde Milletini koruyacak önlemler alacak bir yönetim sergileyeceğini düşündüğüm 14. Cumhurbaşkanımızı şimdiden tebrik ediyorum.

Çok iddialı görünen bütün bu ön görülerim, ülkemizdeki ve dünyadaki liderlerin söz ve davranışları ile aziz milletimizin tarihsel tepkilerinden çıkardığım tahminler. Gaibi Allah CC bilir. Fazla bir zaman kalmadı, neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.

Adaletin güçlü, güçlünün de adil olduğu bir dünyanın en kısa zamanda kurulması duası ile Allah’a (CC) emanet olunuz.      

Yazarın Yazıları