Kültür

100 yıl önce Beykoz'da şekillenmişti...

100 yıl önce Beykoz'da şekillenmişti...
2014.12.09 00:00
| | |
2635

ABD’li Cardinal Spirits, ‘ideal viski bardağı’ diye 100 yıl önce Beykoz'da şekillenen ince belli çay bardağını 54 dolara satışa çıkardı.

Gelen tepkiler üzerine hem tanıtıma ‘Türk tasarımı’ ifadesini eklemek zorunda kaldı hem de fiyatı 25 dolara kadar indirdi.

ABD merkezli alkollü içki şirketi Cardinal Spirits, ‘ideal viski bardağı’nı tasarladığı iddiasıyla 100 yıldır Türklerin geleneksel çay bardağı tasarımı olan ‘ince belli’yi satışa çıkardı. Üstelik bu bardakların 6’lı setine de 54 dolarlık fiyat biçti. Ancak olayın özellikle Türkiye’de sosyal medyada 

hızla yayılmasıyla birlikte şirket internet sitesinde ürün tanıtımına ‘Türk tasarımı’ ifadesini eklemek zorunda kaldı. Şirket ilk olarak tanıtımda, “Bu egzantrik viski bardağı arkadaşımız David Hill tarafından tasarlandı. İskoçya’da en iyi İskoç viskileriyle beraber yıllar süren araştırmanın sonucunda bu bardak ortaya çıktı. Bu, burun ve damakta viskinin en iyi sonuç verdiği tasarım” sözlerine yer verdi.

Ancak gelen tepkiler üzerine şirket hem ‘Türk tasarımı” ifadesini kullandı hem de 6’lı set bardağın fiyatı da yarıdan da fazla düşürülerek 25 dolara indirildi. Tanıtım sitesinde ince belli bardağın viskinin tadını almada nasıl daha başarılı sonuç verdiği de grafikle anlatıldı. Bu anlatıma göre, ince belli bardak hem geniş ağzı nedeniyle burnun kokuyu almasına olanak veriyor hem de ağzın tadı daha rahat almasını sağlıyor. Şirket bu durumu “Bir taşla iki kuş” sözleriyle yorumladı. Bardağın ‘ince beli’nin 50 mililitreden kalın olmamasının gerekliliği de anlatılırken, bunun viskinin aromasının aşağı bölümde daha konsantre şekilde kalmasını sağladığı kaydedildi. ABD’de ilk etapta 6 tanesi 54 dolara satılan, ardından fiyatı düşürülen söz konusu ince belli bardaklar halen Türkiye’de 10-12 liraya (5 dolar) satılıyor.

TEPKİYİ GÖRÜNCE FİYATI İNDİRDİLER

İnce belli çay bardağının yepyeni bir viski bardağı tasarımı gibi sunulması sosyal medyada da büyük yankı buldu. Bunun üzerine şirket aradan 24 saat geçmeden fiyat düşürdü ve internet sitesinde ‘Türk tasarımı’ ifadesini kullandı.

100 yıl önce Beykoz'da şekilldendi

Cam bardak, 1800’lü yılların ikinci yarısında Avrupa’da Sanayi Devrimi neticesinde cam sanayiinin oluşmasıyla icat oldu. Daha önce kullanılan porselen bardaklardan hareketle ilk üretilen cam bardaklar da kulbu, ayağı ve sapı olan bardaklardı. Cam bardağın ince belliye dönüşmesi ise 1900’lü yıllara denk geldi. İstanbul Beykoz’da başlayan bardak üretimi sırasında maliyeti düşürmek amacı da taşıyan yeni tasarımlar geliştirildi ve ayaksız, kulpsuz, sapsız ince belli bardaklar ortaya çıktı.

İnce belli de çay içti

İki hafta önce Türkiye’yi ziyaret eden Papa Fransuva, özel uçak ile geldiği Esenboğa Havaalanı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılanmış, Şeref Salonu’ndaki sohbeti sırasında ince belli bardakta Türk çayı içmişti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İnce Belli, Çay Bardağı, Cardinal Spirits, ABD, Viski, Papa Fransuva

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"