Yorulmazlar’dan gençlere öğütler

  • 0
  • 6357
 Yorulmazlar’dan gençlere öğütler
 Yorulmazlar’dan gençlere öğütler
 Yorulmazlar’dan gençlere öğütler

Dost Beykoz Yazarı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yorulmazlar, Çubukluspor U-16 futbolcularıyla sohbet toplantısı yaptı.

Marmara Üniversitesi BESYO Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesi ve Dost Beykoz Yazarı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yorulmazlar, Çubukluspor U-16 futbolcularıyla sohbet toplantısı yaptı.

Yorulmazlar gençlere; Çubukluspor tarihi, günümüz futbolunun özellikleri, futbolcuların gelişimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında  bilgiler verdi.

BAL takımı Leventspor'un hocalığını da yapmakta olan Mehmet Yorulmaz'ın söyleşide anlattıklarından bazıları kısaca şöyleydi:

'Futbola Çubuklu'da başladım. Ağabeyim Kamil Yorulmazlar 1976'da Federe olan Çubukluspor'un ilk başkanıdır. Çubukluspor'un kökeni 1920'li yıllara dayanır. ilk renkleri kırmızı-beyazdır. Daha sonra amblem olarak menekşe seçilmiş ve eflatun-sarı kulübün renkleri olarak tescil edilmiştir.

1980'li yıllara kadar  profesyonel kulüplere en fazla futbolcu veren semttir Çubuklu. Baba Nusret, Telli Hüseyin vb. Çubuklu'nun yetiştirdiği milli futbolculardır. Futbolculuk yıllarımda benim size konuştuğum gibi Süleyman Seba da Çubuklu'da bize konferans verirdi.

O yıllardaki olanaklar daha kısıtlıydı. Toprak sahalarda yazın toz, kışın çamur içinde top koştururduk. Saha çizgilerini kireç dökerek çizer, patlayan topları kendimiz yamar, formalarımızı kendimiz yıkardık.

Futbol oynarken böyle köklü bir takımın oyuncusu olma gururunu da hissedin.'

'Günümüz futbolunda fiziki güç ve dayanıklılık öne çıkmaktadır. Eskinin maç boyunca 5-6 km. koşan topçusu yerini 11-12 km koşan topçusuna bırakmıştır. Eskiden futbol 50-60 metrede oynanırken şimdi 20-30 metrede oynanmaktadır. 

Bir futbolcunun bu hıza ayak uydurması için haftanın 5 günü antrenman yapması gerekir. Eve gittiğinizde de güçlenmek için mekik şınav gibi pek çok hareketi yapmalısınız.

İyi bir futbolcu olmak istiyorsanız uykunuz düzenli olmalı, beslenmenize dikkat etmeli,  sigara içmekten uzak durmalısınız. Hepsinden önemlisi de eğitiminize önem vermelisiniz. Ülkemizde maalesef eğitimle sporu bir arada yürütmeyi tam oturtamadık. Avrupa'dan ülkemize müsabaka için gelen sporcuların yanında öğretmenleri de vardı. Karşılaşmalardan arta kalan zamanlarda öğretmenleri genç sporculara ders veriyordu.

Futbolu kafanızda da yaşamalısınız. Her gün 5-10 dakika sakin bir ortamda gözlerinizi kapayarak yapacağınız hareketleri zihninizde canlandırın, oynayacağınız müsabakayı hayal edin. Gerçek karşılaşmada bunun size çok faydası olacaktır.'

Mehmet Yorulmazlar,  genç sporcuların sordukları soruları da cevapladı. 

Yorulmazlar, gruplarında şampiyon olan futbolcuları kutladı ve İstanbul elemelerinde başarılar diledi.

Spor Servisi 

Beykoz'da horonun tadı, damakta yer etti
Önceki Beykoz'da horonun tadı, damakta yer etti
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz