İyilik dolu tırlar Beykoz’dan dualarla uğurlandı

  • 22.01.2022 18:38
  • Güncelleme: 22.01.2022 18:48
  • Okunma: 4105 kez
  • Yorum: 0
İHH Beykoz temsilciliğinin uzun süredir hazırlıklarını yapmış olduğu yardım tırları Beykoz’dan dualarla uğurlandı.
İyilik dolu tırlar Beykoz’dan dualarla uğurlandı

Beykoz Müftüsü Ali Efe’nin dualarıyla yola çıkan yardım tırları, dua sonrası korna sesleriyle Beykoz’dan hareket etti. İHH Beykoz temsilciliğinin organize ettiği programa, siyasiler, STK temsilcileri ve mahalle muhtarı katılım sağladı.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Feruz Kutsal ve Fatih Sağlam gibi isimlerin yanı sıra Deva Partisi Beykoz İlçe Başkanı Av. Hikmet Baki, Gelecek Partisi Beykoz İlçe Başkanı Ayhan Uzunyayla’da objektiflere yansıyan isimler oldu.

12 milyon kişi mülteci konumuna düştü

Havanın soğuk olması nedeniyle konukları bekletmemek adına İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer’in konuşma yapmadığı programda, İHH İstanbul İl Başkanı Mehmet Kesmen, Suriye’de 2011’den bu yana devam eden savaşta 1 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 12 milyon kişinin ise mülteci konumuna düştüğünü ifade etti.

11 milyondan fazla kişi yardıma muhtaç

Ülkede kalanların 11 milyondan fazla kişinin de insani yardıma muhtaç durumda olduğunu evlerin üçte ikisinin yıkıldığını dile getiren Başkan Kesmen, “insanlar, kamplarda ve harabeye dönmüş evlerde ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk hava, zorlu yaşam şartları ve hastalıklar mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur  bırakıyor. Bu durumdan en fazla çocuklar, kadınlar ve yaşlılar etkileniyor. Her ne kadar onlar için bugüne kadar binlerce briket ev inşa etsek de hâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan kendilerine uzanacak bir el bekliyor” dedi.

Bazı insanlar mazlumlara gözlerini kapatıyor

Bazı insanların mazlumlara gözlerini kapattığına ve feryatlara kulaklarını tıkadığını vurgu yapan Mehmet Kesmen, “biz Türkiyeli Müslümanlar olarak  onları gözetmeye devam edeceğiz. imkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıları ve çocukları  asla yalnız bırakmayacağız. 

Soğuk kış günlerinde sıcak evlerimizde otururken kara kışı, çoluk çocuğuyla çadırlarda geçirmeye çalışan kardeşlerimizi asla unutmayacağız.” Şeklinde konuştu.

Beykoz’dan Suriye'ye iyilik yolu olsun

Mehmet Kesmen, Beykozlu hayırsever vatandaşlara destekleri nedeniyle teşekkürlerini ifade ederek, bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Cenab-ı Allah iyiliğinizin karşılığında ecrini misli misli fazlasıyla versin. Beykoz’dan Suriye'ye iyilik yolu olsun. Suriye'den Beykoz'a dualar coşsun inşallah” dedi.

Emeği geçen herkesten Allah razı olsun

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli’de kısa bir konuşma yaparak, asıl gayelerinin iyiliği arttırtmak, kötülüğü azaltmak olduğunu dile getirdi.

Çiçekli, “bu yolda mücadele eden İHH’ya, ona gönül verenlere ve siz kıymetli, konuklara çok teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olsun. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Beykoz Müftüsü Ali Efe’nin duaları eşliğinde tırlar hareket etti. Beykoz’da başlatılan “Kış kapıda, yalnız bırakma” yardım kampanyası kapsamında 10 tır yardım malzemesi temin edildiği, bu tırların 3’ünün Beykoz’dan hareket ettiği, diğer 7 tırın ise maliyetleri azaltmak adına Hatay Reyhanlı ilçesinden gönderildiği ifade edildi.

Öte yandan tırların Beykoz Belediyesi önünden çıkışları sırasında güzergahta kısa bir süre trafik akışı durduruldu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: İHH, Beykoz, Yardım, Suriye