İYİ Parti Beykoz'daki okul sorununa dikkati çekti

  • 0
  • 6453
İYİ Parti Beykoz'daki okul sorununa dikkati çekti
İYİ Parti Beykoz'daki okul sorununa dikkati çekti

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çavuşbaşı'ndaki okul arazileri konusuna dikkat çekildi.

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Beykoz'daki 10 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verildiği hatırlatılarak, "Yıllardır evlatlarımız oradan oraya sürüklenirken, Beykoz’umuzda ki eğitim sorunu halen çözülememiştir. Çavuşbaşı Baklacı ve Çiftlik Mahallesinde, ilk ve ortaokul sorunlarına yıllardır çözüm getirilememiştir. Çiftlik Mahallesinde bulunan Ahmet Akça İlkokulu 2019 yılında yıkılmış, yaklaşık 4 yıldır yıkılan okul binası yerine yenisi yapılmamıştır. Baklacı da bulunan Türker İnanoğlu İlk ve Ortaokulu 2020 yılında boşaltılmış 3 yılın ardından ancak yapımına yeni başlanabilmiştir." denildi.

Beykoz Anadolu Lisesi , Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beykoz Çavuşbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yıkım kararlarının açıklandığı, Beykoz Anadolu Lisesi ve Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Kavacık'taki Celal Aras Anadolu Lisesine nakledilmişti.

Sürecin ne kadar süreceği yönünde de herhangi bir açıklama yapılmadığına vurgu yapılan açıklamada, "Öğrenci sayısının çok yüksek olduğu  Celal Aras Anadolu Lisesi, bu iki okulun da gelmesiyle birlikte 2 bin 750 öğrenci kapasitesine ulaşmıştır. Daha önceki Milli Eğitim Bakanı, ikili öğretimin olmayacağını belirterek tüm okulların tekli eğitime geçmesi gerektiği yönünde çalışmalarına başlamasına  rağmen Celal Aras Anadolu Lisesi’nde bu karar uygulamaya konmamış, okulun  kendi öğrencileri 07.30-13.40 saatleri arası, nakil edilen okulların öğrencilerinin ise ders programlarının 13.50-19.30 saatleri arası yapılması uygun görüldü." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tahsisi 2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılmış, 2003'te de mahkeme kararıyla onanmış olan alan daha sonra  Çevre Şehircilik Bakanlığı’na oradan da tekrar Milli Emlak’a devredilerek yaklaşık 45 bin metrekarelik arazinin Milli Emlak üzerinden de cemaatlere devredildiği yönünde duyumlar yayılmaya başlamıştır ki bu işin aslı varsa asla kabul edilebilmesi mümkün değildir."

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığına şu soruları yöneltti:

"Bu araziler, Milli Emlak üzerinden fiilen veya hukuken cemaatlere verilmiş midir? Bu arazilerde cemaat yapılanması mı göreceğiz, yoksa gerçekten depreme dayanıklı, Milli Egitim Bakanlığı’na bağlı modern bir yapı şeklinde yapılmış bilime, eğitime hizmet veren okullar mı göreceğiz? Okulların depreme dayanıksız olduğuna dair raporları kimler düzenlemiştir? Bu raporlar Beykoz Halkına açıklanmış mıdır?"

Haber Merkezi

Beykoz vapurunda saç yakan kişi serbest bırakıldı
Önceki Beykoz vapurunda saç yakan kişi serbest bırakıldı
İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Sonraki İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz