Makaleler

‘Talip yaz’ dediniz yazdık!

04.08.2015 14:20
| | |
3755

Şu sıcak havalarda Allah dışarıda koşturan, ekmeğinin peşinde olanlara kolaylıklar versin...

Değerli dostlar Gazeteden “köşe yazını yaz!” diye mesaj gelince, hangi ‘yaz’ diye kendi kendime takılmadım değil, yazmak fillinden türüyen, bir emir kipi olan “yaz” ile mevsimsel anlamda “yaz” bir birine karışmadan bir şeyler karalayalım dedim... Zaten spor haberleri sayfamızda yoğun bir haber akışımız var ve de ilgi ile takip edilmekte, aynı şeyleri dönüp dolaşıp, kelime oyunları ile sizlere aktarmakta içimden gelmiyor.

Gelin Beykoz sokaklarında yaptığım kısa gezintilerden bana yöneltilen sorulardan yola çıkmak sureti ile bir yol izleyelim. En çok muhatap olduğum konu “Beykoz Stadı’nın hali ne olacak?” ve “ Beykoz 1908 A.Ş. Takımı bu sene ne yapar?”  Yani kamuoyu yine Beykoz 1908 Spor Kulübü’nü PİAR anlamında en üstte tutmaya devam ediyor. Beykoz Stadı’nın yıkılması ile ilgili haberi yaptıktan sonra, ben Beykoz Belediyesi’nden gelinen nokta hakkında açıklamanın geleceği bir haber servisinin medyaya olması beklentisindeydim. Bu sessizliğe anlam veremedim gitti... İnşallah bu yazımdan sonra bir muhatap bulunabilir... Ha gerçi bir açıklama oldu, 8 mahallede saha yapımı devam ediyor, ya da başlayacak mış...

Beykoz Belediyesi’nin alan sağlayıp, etrafını beton blok ile kapattığı futbol sahasının iç kısmını ise TFF yaptırmakta, yani yeşil alan kısmını. Geçtiğimiz günlerde davete icabet edip katıldığım Beykoz Kulüpler Birliği’nin kahvaltısında bu konu gündeme geldi. Sahaların çok küçük olduğu özellikle amatör liglerde takımları olan kulüpler açısından bir faydasının olamayacağını dile getirenler oldu. Hatta bu konuda TFF Yönetim Kurulu üyesi de olan programın onur konuğu Ali Düşmez’e de konu iletildi. O da hemen Federasyondan ilgili arkadaşını aradı ve Beykoz Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide kendilerinin sadece üst yapıyı yaptıkları ve de dolayısı ile alanın ölçülerinin bizzat Beykoz Belediyesi tarafından belirlendiğini ifade eden bir dönüş kendisine yapıldı. Özellikle birkaç kilometrelik bir alanda yer alan Elmalıspor ile Örnekköyspor takımlarının antrenman yapacağı genişlikte, ölçüde olmayan bir sahanın yapımı devam etmekte. Ali Düşmez hatta bir-iki yerde küçük ölçüde yapılacak sahanın yerine merkezi bir yerde futbol antrenmanı ve de maçlar için büyük bir alan düşünülebileceğini söyledi.

Yaz dediler, yaz sıcağında, terleten konumuza devam edecek olursak, herkes şu soruyu bana sormakta, ben de muhataplarına, “Beykoz 1908 antrenman ve maçlarını nerede yapacak?” 107 yıllık kulüp saha sorunu yaşadığı için antrenmanlarını geçen sezon Rüzgarlıbahçespor’un bir sezon yaptığı gibi “Hıdiv Kasrı” Parkurunda yapabilmekte. Ha, saatler uyduğu anlarda Çubukluspor sahasına inebilmekte, topla çalışma yapabilmekte. Paşabahçe Stadı’nda akşam saatlerinde kulübün futbol okulunun çalışması var, ondan sonra Paşabahçespor A Takımı ve diğer yaş grubu takımları ile gece yarılarına kadar diğer amatör lig kulüplerimz antrenmanları yapabilmekte. Dolayısı ile Beykoz 1908’e yer kalmamakta.

Her ne kadar Gümüşsuyuspor Kulübü de, Beykoz 1908 A.Ş. Altyapı Takımları için sahasını tahsis etme güzelliğinde bulunsa da saha A Takım düzeyinde yetersiz kalmakta. Anadoluhisarı Spor Akademisi sahalarını antrenmanlara verme niyetinde değil diye biliyorum, hatta stadında maç bile oynanmasını istemiyordu, yani orada Beykoz’a kapalı. Peki, nerede antrenma yapacak bu takım? Ortaçeşme’de mi, bu stadımızda da ışıklandırma sistemi çalışmıyor, birkaç milyar bulunabilirse belki sistem devreye girebilir ki, şu ana kadar bu iş için olumlu bir haber de yok.

Beykoz Stadında çalışmaların ne zaman başlayıp biteceği tam bir muamma, belki Belediye yetkilikleri tarihleri biliyordur da bunu kamuoyu ile paylaşmaları da şart. Hiç olmaz ise şimdilik suni çim saha yapılsa da antrenmanlar bari orada gerçekleşebilse. Statta çalışmaları sahanın yapılması engellemez diye düşünmekteyim.

Değerli dostlar, ‘Talip yaz’ dediniz yazdık, bunda sonrası beni aşar...

Anahtar Kelimeler: Beykoz 1908 AŞ, Beykoz Stadyumu

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"