İstanbul Triatlonu 3. kez Beykoz’da gerçekleştirilecek

  • 0
  • 10123
İstanbul Triatlonu 3. kez Beykoz’da gerçekleştirilecek
İstanbul Triatlonu 3. kez Beykoz’da gerçekleştirilecek
İstanbul Triatlonu 3. kez Beykoz’da gerçekleştirilecek
İstanbul Triatlonu 3. kez Beykoz’da gerçekleştirilecek

Dünyanın ilk kıtalararası triatlon organizasyonu 3. kez Beykoz'da 3 Eylül 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Beykoz Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen dünyanın ilk kıtalararası triatlon organizasyonu Challenge İstanbul’un basın lansmanı yapıldı. 3 Eylül Pazar günü Beykoz’da gerçekleştirilecek yarışmalar bin sporcunun katılımıyla düzenlenecek.

Dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olan Challenge İstanbul, bu sene üçüncü kez Beykoz’da yapılacak.

Beykoz’un uluslararası tanıtımına katkı sağlayan ve iki kıta arasındaki tek triatlon olan dünyanın en önemli yarışması, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesiyle, Türkiye Triatlon Federasyonu’nun organizasyonuyla ve Beykoz Belediyesi’nin ev sahipliği yapmasıyla gerçekleştirilecek.

Yarışma hakkında yapılan basın toplantısı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ve İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu’nun katılımıyla düzenlendi.

- Tarihte bir ilk gerçekleşecek

Yerli ve yabancı en fazla 1000 triatletin katılmasıyla sınırlanan yarışmada sporcuları sırasıyla 40 kilometre bisiklet, 2.3 kilometre yüzme ve 10 kilometre koşudan oluşan zorlu bir parkur bekliyor. Asya’dan Avrupa’ya pedal çevrilecek olan bisiklet etabı için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçici olarak araç trafiğine kapatılacak.

Challenge İstanbul’un yüzme etabı Kanlıca ile Küçüksu arasında, koşu etabı Küçüksu ile Çubuklu arasında yapılacak. Yarışma Türkiye Triatlon Federasyonu’nun internet sitesinden 24 Ağustos Perşembe günü saat 23.59’a kadar başvuruya açık olacak. Düzenlendiği ilk seneden itibaren uluslararası düzeyde dikkat çeken organizasyon, 2025’ten itibaren Asya ve Avrupa Triatlon Şampiyonaları olarak tarihte ilk kez aynı parkurda ve eş zamanlı olarak düzenlenecek.

- Bine yakın sporcu yarışacak

Şu ana kadar 18 farklı ülkeden 180’e yakın sporcunun yarışmaya kayıt yaptırdığını ve yarışmanın bu yıl uluslararası düzeyde ciddi bir boyut kazandığını açıklayan Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, "İlk iki yıl Uluslararası Boğaziçi Triatlonu adıyla düzenlenen yarış bu yıl dünyanın önde gelen triatlon organizasyon markalarından Challenge Family çatısı altında gerçekleşecek. Katılımı 1000 sporcu ile sınırlandırılan büyük ilgi gören yarış için kontenjan dolmak üzere. Sporcunun kendi sınırlarını zorladığı ve üç farklı disiplinin bir arada olduğu triatlon önemli bir spor.

Her biri kendi içinde zorlu üç etabı barındırıyor. Zamana karşı ve ara vermeden tamamlamak triatletlerin çok dayanıklı bir bünyeye sahip olmalarını gerektiriyor. Tüm İstanbulluları seyir zevki yüksek bu sporu yakından tanımaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Murat Aydın da yarışmaya ilişkin, şunları kaydetti:

"Yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan 3 parkurlu yarış, triatlon heyecanı bir kez daha Beykoz’umuzda yaşanacak. 3 Eylül’de yerli ve yabancı 1000 triatletin mücadelesiyle gerçekleşecek Oral B Challenge İstanbul Yarışı’na dair detayları basın mensuplarımızla paylaştık. Tüm çabamız sporla sağlık kazanan ve zihni sporla meşgul yeni nesiller için… Bu vesileyle yarışa katılacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum."

Haber Merkezi

Beykoz'da takla atan otomobildeki 2 kişi yaralandı
Önceki Beykoz'da takla atan otomobildeki 2 kişi yaralandı
Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz