Otizm farkındalığı Beykoz'da BOÇAY ile artacak

  • Güncelleme: 09.03.2020 20:01
  • Okunma: 12209 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY), açılışını Milletvekillerinin de olduğu bir programla gerçekleştirdi.
 Otizm farkındalığı Beykoz'da BOÇAY ile artacak

Başkanlığını Bülent Taştan'ın yürüttüğü Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami'nin bir alt sokağındaki yerinde geniş katılımlı bir açılış gerçekleştirdi. CHP'nin İstanbul Milletvekilleri Yakup Akkaya ve Barış Yarkadaş'ın yanı sıra Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun katıldığı programda BOÇAY, törenle açıldı. Açılış sırasında bir konuşma yapan Kaymakam Ahmet Katırcı, BOÇAY Başkanı Bülent Taştan başta olmak üzere tüm emek verenleri kutladı.

Kavacık Dörtyol'da bulunan Yıldırım Beyazıt Cami'nin bir alt sokağındaki Dernek Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği'nde Sunuculuğunu Pembe Toprak'ın yaptığı programa CHP'li Milletvekilleri Yakup Akkaya ve Barış Yarkadaş, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, AK Parti İlçe eski Başkanı Adem Sefer, AK Partili ve CHP'Li Meclis Üyeleri, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe, Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Okulu Müdiresi Şevin Yelseli, Ayşegül-Taner Mert çifti, TOFD Üyeleri Ebru Bulgurcu, Nuray Ak ve otistik çocuklar ile aileleri ile birlikte geldi. İlk olarak açılış konuşması gerçekleştiren Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Bülent Taştan, katılım gösteren konuklara teşekkür etti. İlçede otizme dair farkındalığı artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bülent Taştan, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Muharrem Kaşıtoğlu: "Otistik ailelerini anlamaya çalışmalıyız"

Konuşmacılardan ilk olarak kürsüye Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu davet edildi. Bu tür kuruluşlara her zaman destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Muharrem Kaşıtoğlu, şunları söyledi:

"İlçemizin olması gereken sivil toplum örgütlerinden, sayıları az ama inşallah artar, bir tanesinin daha açılışında beraberiz. Gerçekten biz toplum olarak yaşadığımız bölgede neyin ne kadar farkında olduğumuzu kendimize sormamız gerekiyor. Bu şekilde farkındalık yaratmak amacıyla kurulan derneklerin çalışmalarına birey olarak ve kamu kuruluşları olarak mutlaka destek vermeliyiz. özellikle bu rahatsızlıkla mücadele eden ailelerin, ne zor şartlarda hayatlarını idame ettirdiklerini ve emeklerini anlamaya çalışmalıyız.

Ben tüm dostlarıma, tüm komşularıma bir öğüt vermek istiyorum, haddim olmayarak... Bir öneride bulunmak istiyorum. Bu aileleri anlamak için ömrünüzde bir gün ya da en azından 3-4 saat geçirmenizi tavsiye ediyorum. İnanın, samimiyetimle söylüyorum, hayata ve onlara bakış açınız 180 derece değişecek. Net söylüyorum çünkü ben bunu yaşadım. O bakış değiştikten sonra empatiyle de birlikte görüyorsunuz ki, her şey daha farklı oluyor."

Kendisi de bir engelli ebeveyni olan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı da bir konuşma yaparak, güne dair duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Beykoz'daki engelliler için farklı projeleri olduğunu dile getiren ve zamanla bunları hayata geçirmeyi planladığını anlatan Kaymakam Katırcı, şöyle dedi:

Kaymakam Ahmet Katırcı: "Otistiklerin ve ailelerinin 24 saat içinde yaşadıklarını görmeniz lazım..."

"Bu açılış, benim için öyle 'laf olsun' diye yapılmış bir açılış değil... Benim hep söylediğim gibi 'Engelsiz Aslanlarımıza' hizmet edecek bir merkezdeyiz bugün... Benim en büyük ideallerimden birisidir. Ben, bu ilçedeki görev süremde 9 ayı geride bıraktım ve 10. aya girdim. Geldiğim günden bu yana da bunu vurguluyorum. Çünkü benim çalıştığım tüm ilçelerde ilk önceliğimiz eğitim ve özellikle de engellilerin eğitimi olmuştur. Beykoz'da da maalesef bunun eksikliğini yoğunluğuyla yaşıyoruz. Bu inşallah bir adım olacak ve devamının da geleceğini düşünüyorum. Benim kafamda ise bunun gibi daha nice projeler var.

Engelli insanlarımız yıllarca toplumun dışında tutuldu. Onlar sanki bu toplumdan ayrı insanlarmış gibi değerlendirildiler. Onlar belki aileleri tarafından engellerinden dolayı toplumun içine çıkarılmadı. Biraz önce Muharrem Başkan da söyledi: Halbuki onların dünyasına girseniz, orada apayrı bir dünyayı göreceksiniz. Bu merkezi bu anlamda ben çok önemsiyorum. Özellikle de bir engelli velisi olarak da konuşuyorum: Ailelerin yaşadıklarını empati yaparak görmek gerekiyor. Ben zaten görüyorum da sizlerin de empati yaparak görmesini istiyorum. O insanların 24 saat içerisinde yaşadıklarınızı görmeniz lazım..."

Yakup Akkaya: "Hepimiz biraz otizmliyiz"

Duygu ve düşüncelerini dile getiren bir başka isim ise CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya oldu. Otizm konusundaki farkındalığa dikkat çeken Yakup Akkaya, şunları kaydetti:

"Otizm, yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan, algılama ve davranış bozukluğu sonucunda ailelere sıkıntı yaratan bir hastalık... Son dünyada bu gittikçe artıyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her 110 çocuğumuzdan 1'inin otizmli olduğunu görüyoruz. Bunun tedavisi mümkün mü? Elbette ki mümkün... İşte böylesi derneklerimiz, farkındalık yaratmak adına bu tür organizasyonlar yapıyorlardır. Ama şunu espri olarak anlamayın: Davranış bozukluğu ve algılama sadece bir hastalıktan ziyade hepimizin içinde bulunduğu bir olaydır. Doğal olarak hepimiz de birer otizmliyiz."

‘Şevin Yelseli ve Ebru Gürlek, elinde bir buket çiçekle açılışa geldi’

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi geniş bir katılımla kesilirken, CHP'li Milletvekilleri Yakup Akkaya ve Barış Yarkadaş, Dernek içerisinde hazırlıklara yardımcı olan CHP Beykoz İlçe Yöneticileri ve Üyeleriyle bir araya geldi. Büyük bir incelik göstererek, elinde tuttuğu bir buket çiçekle açılışa gelen Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Okulu Müdiresi Şevin Yelseli ve Yardımcısı Ebru Gürlek, BOÇAY Başkanı Bülent Taştan ile bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.


Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz