Kültür

'Kadınsız Siyaset Demokrasi Ayıbıdır'

'Kadınsız Siyaset Demokrasi Ayıbıdır'
2014.08.02 00:00
| | |
12668

Beykoz Çubuklu Derneği'nin düzenlediği '8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği', Kavacık'taki Talia Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Merih Altıntaş, itiraf edilemeyen gerçeği dile getirdi: 

Beykoz Çubuklu Derneği'nin düzenlediği '8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği', Kavacık'taki Talia Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte bir sunum yapan Dr. Merih Altıntaş, Türkiye'deki kadına yönelik ayrımcılığın ulaştığı noktaları gözler önüne serdi. 1930 yılında kadınların ilk kez milletvekili seçme ve seçilme hakkını aldığını hatırlatan Psikiyatri Uzmanı Dr. Merih Altıntaş, "Bugün 550 milletvekilin olduğu TBMM'de yalnızca 79 kadın milletvekili var. Öte yandan da 81 ilin yalnızca 1'inin valisi kadın. Siyasi alanda eğer kadın yoksa bu ciddi bir demokrasi sorunudur"diye konuştu.

Talia Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği'ne CHP İstanbul Milletvekili Hamza Çebi, Devlet eski Bakanı Zehra Önay Alpago, Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, Kavacık Mahallesi Muhtarı Yusuf Kesici, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Saadet Partili Yöneticiler, BEDESMeşale Anneleri ve Çubuklu Halkı katıldı. Çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 500 kişi salona sığmazken, kalabalık zaman zaman koridorlara taştı.

Etkinliğin başlangıcında bir konuşma yapan Devlet eski Bakanları'ndan Zehra Önay Alpago, dünyaca ünlü Davos'ta her yıl toplantıya katılan ülkelere karne verildiğini anlatarak, "Biz 136 ülke arasında 126. sırada yer aldık. Hangi sömestr tatilinde bu zayıfları düzeltiriz bilmiyorum ama işimiz zor" diye konuştu. Toplantıya katılan yüzlerce kadından, evlatlarını eşit ve çağdaş bir ülkenin eşitlikçi çocukları gibi yetiştirmelerini isteyen Alpago"Kimseyi köle almayın, kimseye de köle olmayın" dedi.

Zehra Önay Alpago'nun ardından kürsüye gelen Psikiyatri Uzmanı Dr. Merih Altıntaş ise kadınlara verilen hakların Türkiye ve dünyadaki tarihine dair bilgi verirken, "Hakkında edindiğim her yeni bilgiden sonra kendisine olan hayranlığım daha artan Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına verdiği önem karşısında saygıyla eğiliyorum" diye konuştu. Dünyada her 3 kadından 1'i şiddete maruz kalırken, ülkemizde her 2 kadından birisinin şiddete maruz kaldığını ifade eden Dr. Merih Altıntaş, her 5 kadından 2'sinintecavüz girişimine maruz kalmasını dile getiren her insanın bu gerçeklik karşısında utanç duyacağını kaydetti. Kadınlara yönelik negatif ayrımcılığın iş hayatında da yaşandığına dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Merih Altıntaş, işten çıkarmalar söz konusu olduğunda önceliğin kadınlara veriliyor olmasından yakındı.

Öte yandan salondaki kalabalığa yönelik bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi de tüm kadınların Kadınlar Günü'nü kutladığını dile getirerek, "Kadının toplumdaki statüsünün yükselmesi, sosyal ve siyasal başarılarının artması, bu 8 Mart gününün içselleştirilmesine bağlıdır" diye konuştu.

Çubuklu Derneği’nin 8 Mart Dünya kadınlar Günü kutlama programına eğlence ile devam edilirken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, programa çiçek göndererek, Çubuklulu kadınların gününü tebrik etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Dr. Merih Altıntaş, Çubuklu Derneği, Zehra Önay Alpago, Beykoz, Erdem Çelik

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"