Makaleler

Hürriyet aziz şeydir

11.03.2017 14:21
| | |
5911

Hürriyet hakikaten aziz şeydir ve değeri hiçbir şeyle ölçülmez.

Hele de Türk Milleti söz konusu olduğunda “Hürriyet” uğrunda can verilecek kadar ehemmiyetli bir kavramdır. Tarihimiz Türk Milletinin esarete düşmemesi için canını feda eden kahraman evlatlarının destansı hikâyeleri ile doludur.

Modern dünyada fikir ve ifade hürriyeti de diğer hürriyetler yanındaki yerini almış, hatta bir adım öne geçmiştir. Bir toplumun geldiği medeniyet seviyesini anlamak istiyorsanız, oradaki fikir ve ifade hürriyetinin ne durumda olduğuna bakmanız yeterlidir. Fikirler ifade edilebilecek hür ortamda gelişir, zenginlik kazanırlar. İfade hürriyeti kısıtlanırsa, fikir de kısır kalır. Bazen de insanlar kendiliğinden ya da bazı toplumsal saiklerden dolayı fikir ve ifade hürriyetlerini şahıslara teslim ederler.

Bizim gibi toplumlarda özellikle dini kaygılarla bu hürriyetlerin, hocalara, şeyhlere, cemaatlere, bazen de siyasi lider ve kanaat önderlerine teslim edildiğini görüyoruz. En 15 Temmuz FETÖ Darbe girişimi ile yaşadığımız fecaat, bu konunun en müşahhas en uç noktada yaşanan misalidir diyebiliriz.

Bu durumun aslında İslami olmadığını ve hürriyetin aslında kime teslim edilmesi gerektiğini, son devrin büyük İslam âlimlerinden Prof Dr Mahmut Esad Çoşan hocamız bakın yıllar önce nasıl anlatmış;

"İslam'da cemaatle birlikte olunması tavsiye edilir. Cemaatle birlikte olmak " hakla hakikatle" birlikte olmaktır. Tek başına olsa bile hakikatle birlikte olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar milyonlarca da olsalar tefrikadadırlar.

Bugün maalesef tüm İslam Âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler. Hem de kendisi takip etmez. Adı senin benim gibi Müslüman olanla takip eder, canına okur.

...Herkese ajan demiyoruz, metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında sonra toptan satıyorlar. Götürüyor bir yere bağlıyor. Mümin feraset gözüyle anlayabilmeli. Hizmet ediyorum diyen organizasyonları, insanları irfan teraziniz ile tartın.

...Böyle bir takım organizasyonlara, kişilere körü körüne bağlanmayın. Her birinize istiklal tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin ve yapmaya çalışın.

Emperyalizmin türlü oyunları var. İslam bir kişinin hizmeti ile yürüyecek hale gelirse hemen onu yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lazım?

Hizmeti yaygınlaştırmak lazım. Herkesin lider olması lazım. Tek lider, vazgeçilmez adam diye bir şey olmaz. Bakın Filistinli çocuklara neden baş edemiyorlar? Hepsi lider.

…Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi istediği yere götürüyor.

...Müsaadeli, ağabeyli, bilmemneli hizmet olmaz! Tabi olmayın kimseye! Bana da tabi olmayın! Bana tabi olursanız beni sıkıştırırlar. İslam'a, Allah'ın emrine tabi olun. Allah'ın dinine hizmet edin. Tek başına olsanız da hakla birlikte olun. O zaman İslam kalkınır. Aman efendim dirlik düzenlik, birlik organizasyon bozulmasın diyorlar.

Her biriniz İslam için kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen insanlar varsa onlarla da işbirliği yap. Yapmıyorsa silkele at be! Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın? Kimse kimseye hürriyetini vermesin. Hürriyet aziz şeydir, insan ancak Allah'a kul olur!

Allah'ım, ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz."

Prof. Dr Mahmut Esad Coşan

Anahtar Kelimeler: Hürriyet

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"