İHH’nın Beykoz’daki arama kurtarma köpeği çakı gibi

  • 20.06.2022 21:19
  • Güncelleme: 20.06.2022 21:36
  • Okunma: 1113 kez
  • Yorum: 0
İHH İnsanı Yardım Vakfı’nı olası bir afet durumu için bünyesinde barındırdığı 4 köpekten biri sürekli Beykoz’da duruyor.
İHH’nın Beykoz’daki arama kurtarma köpeği çakı gibi

Sıkı eğitimden geçen ve görev alabilmesi için belirli bir başarı oranını yakalaması gereken köpeklerin, ülkenin değişik yerlerinde meydan gelen depremlerde arama kurtarma çalışmalarına katıldığı biliniyor.

Dört arama kurtarma köpeğinin 1 tanesi Bursa’da, 1 tanesi Kocaeli’nde ve İstanbul’da eğitilen iki köpekten birisi ise İHH Beykoz Şubesinin bünyesinde görev bekliyor. Beykoz’da barındırılan arama kurtarma köpeğinin adının Encıl olduğunu söyleyen İHH Beykoz Arama Kurtarma Ekip Şefi Mustafa Yorgancı, Encıl’in eğitimlerini tamamladığını ve yeterlilik sınavını başarıyla geçtiğini söyledi.

Dost Beykoz okurları için küçük bir gösteri yapan Encıl, verilen komutları hiç şaşırmadan, eğitimli bir asker disipliniyle yerine getirdi. Hızlı ve çevik hareket etmesiyle dikkatleri çeken arama kurtarma köpeği, eğitimlerini yenilemek amacıyla belirli aralıklarla bir sporcu gibi idman yapıyor.

Özel gıdalarla beslenen Encıl, özel bir yerde tutuluyor, yanına başka her hangi bir köpek yaklaştırılmıyor.

Encıl’ın canlı arama kurtarma üzerine yetiştirildiğini söyleyen Mustafa Yorgancı, olası bir depremde canlı insanların bulunmasında burunlarıyla insanların nefesinden çıkan toksinlerle yerlerini bulduğunu kaydetti. Köpeklere altın burunlu köpekler dediklerini de sözlerine ekleyen Yorgancı, altın burunlu köpeklerin enkaz altında kalan insanların en kısa zamanda yerlerini bildirmeye yaradığını söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İHH, Arama Kurtrma, Köpek Encıl