İHH Beykoz Temsilciliği üzerinden siyasete son nokta

  • 23.05.2022 15:06
  • Güncelleme: 23.05.2022 15:08
  • Okunma: 2909 kez
  • Yorum: 0
CHP grubunun gündeme getirdiği İHH'nın reklam vergisi ödemediği ifadeleri sonrası Dost Beykoz, İHH'nın ödediği reklam vergisi makbuzuna ulaştı.
İHH Beykoz Temsilciliği üzerinden siyasete son nokta

Daha önce, CHP’nin başlattığı tartışmalar üzerine Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın vergi almayacağını söylemiş, Cemal Sataloğlu ise suç duyurusunda bulunmuştu.

Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Cemal Sataloğlu'nun 2020 yılının Temmuz ayındaki meclis toplantısında gündeme getirdiği, İHH Beykoz Şubesi'nin uzun yıllardır bir binaya reklam verdiği ancak vergisini ödemediği iddiaları sonrası Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İHH’nın kamu yararına bir dernek olduğunu kaydetmişti.

Bin kere daha assın vergi almayacağız

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın yaşanan tartışmalar üzerine,  "Kamu yararına bir dernek, reklam vergisi ödememiş. Dernekte İHH, gelsin bin kere assın bin kere almayacağız. Atatürkçü Düşünce Derneği gelsin ondan da almayacağız. Kamuya ait işlerde almayacağız. Bunun neyi eleştirilir? Bunu anlayabilmiş değilim." ifadelerini kullanmıştı.

"…yoklamaya istinaden tahakkuk, vergi ve ceza ihbarnamesi gönderildi"

Daha sonra Sataloğlu 27 Kasım 2020'de Beykoz Belediye Meclisi'ne soru önergesi verdi. O önerge Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yanıtlanarak, "İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı adına müdürlüğümüzce yapılan rutin kontroller neticesinde 14 Eylül’de ilan ve reklam vergisi ile ilgili yoklama fişi düzenlemiş olup; tutulan yoklamaya istinaden tahakkuk, vergi ve ceza ihbarnamesi ilgilisine gönderilmiştir" şeklinde yanıt verilmişti.

Beykoz Belediyesi'yle ilgili 2022 yılının ilk aylarında suç duyurusunda bulunan Sataloğlu'nun şikâyeti sonrası İstanbul Valiliği 'ön incelemeye gerek yok' raporu yazdı. Bu rapor sonrası İçişleri Bakanlığı iddialarla ilgili herhangi bir işlem yapmamıştı.

Bu şikâyet sonucu İstanbul Valiliği, talep edilen bütün bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak denetim komisyonuna teslim edildiğini belirtti.

"Gelir evrakı sunulamamıştır"

İHH Vakfı tarafından yapılan bir reklam ve ilan başvurusunun bulunmadığı, tahakkuk etmiş bir reklam vergisinin mevcut olmadığı ve tespit edilmiş bir reklam bulunmadığından Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve belediyenin diğer görevlileri hakkında ön inceleme yapılmasına gerek olmadığı belirtilmesinin ardından Sataloğlu şunları söylemişti:

"Kavacık Mahallesi'nde yaklaşık 10 yıldır İHH Vakfı tarafından kullanılan ve bu vakfa ait ilan ve tanıtıcı reklamların asıldığı 175 metrekarelik alana ait, ilan ve reklam gelirine ait makbuzların ibrası, 12 Mart 2020 tarihindeki denetim toplantısında istenmiştir. Gelirin elde edildiğine dair bir evrak sunulamamıştır"

Dost Beykoz o evraka ulaştı

Sataloğlu'nun açıklamalarında belirttiği "evrak sunulamamıştır" ifadelerinin ardından İHH Beykoz Temsilciliğinin ödediği reklam vergisinin makbuzuna Dost Beykoz ulaştı.

Dost Beykoz'un ulaştığı tahsilât makbuzunda İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Beykoz'daki temsilciliğiyle alakalı Beykoz Belediyesi'ne toplam 15 bin lira ödeme yaptığı, bu rakamın 584 lira 32 kuruşunun ise gecikme bedelinden oluştuğu görüldü.

Öte yandan İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, İHH’nın siyaset üstü bir yardım kuruluşu olduğunu bu tarz polemiklerin çok gereksiz ve kimseye fayda sağlamadığını söyledi.

Haber Merkezi