İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak

  • 0
  • 5441
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak
İHH Beykoz’da muhtarlarla iş birliği yapacak

Beykoz’da yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılacak çalışmaları birlikte yürütme kararı alan Beykoz Muhtarları ve İHH Yönetimi bir araya geldi.

Daha önce birçok kurum ve kuruluşu ziyaret eden İHH Beykoz Temsilciliği, spor kulüpleri, STK’lar ve yöre derneklerini de kendi merkezinde konuk etmişti.

Ekrem Tuncer’in başkanlığında yeni bir açılım yapma gayreti içinde olan İHH son olarak Beykoz mahalle muhtarlarıyla bir toplantı yaptı.

İHH’nın Kavacık’taki merkezinde yapılan toplantıya yaklaşık 30’un üstünde mahalle muhtarı katılırken, İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer’e; Kazım Bozbay, Şenel Ustabaşı, Mikail Akyıldız, Mustafa Çatal, Kader Gür, Necati Kalaycı, Ramazan Demirörs, Mehmet Ali Tuncer, İskender Közen ve Ercan Sarı gibi isimler eşlik etti.

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Altun, İHH heyetinin daha önce kendilerine bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyarette toplantıya davet edildiklerini dile getirerek, Beykoz muhtarları olarak İHH ile her alanda iş birliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Başkan Altun, davet nedeniyle İHH’ya teşekkür ettiklerini söyledi.

Tırlar 22 Ocak’ta Beykoz’dan yola çıkacak

İHH’nın evrensel manada yapmış olduğu çalışmaları konu alan sinevizyonun ardından açıklamalarda bulunan Ekrem Tuncer, daha önce 10 Ocak olarak açıklanan yardım tırlarının gönderilme programının İHH Genel Merkezi tarafından, tırlara duyulan ihtiyaç nedeniyle 22 Ocak’a ertelendiğini belirtti.

Ekrem Tuncer, 22 Ocak’ta Beykoz Belediyesi önünde yapılacak programla 10 tır dolusu yardım malzemesinin yola çıkarılacağını ve muhtarların programa katılmasının Beykoz için çok yararlı olacağını dile getirdi.

İHH’nin projeleri

İHH Temsilcisi Ekrem Tuncer, Beykoz’un mihenk taşları olarak nitelendirdiği Beykoz muhtarlarını ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Tuncer, İHH olarak yürüttükleri, ‘Yetimler Sizlere Emanet, Siz Görürseniz Onlar da Görecek, Gıda Bankacılığı, Su Gibi Aziz Ol, Gazze’ye Umut Ol, Gelin Tanış Olalım, Gençlik Faaliyetleri ve Afetlere Ne Kadar Hazırız’ başlıklı çalışmalara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Vatandaşlar parkta sabahladı

Programda, muhtarlarda sosyal çalışmalara yönelik duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci, kendilerinin de bir sosyal yardım derneği kurduklarını, İHH’ya fikir vermesi açısından faydalı olabileceğini düşündüğü projelerini anlattı. Gençlerin sosyal çalışmaların içine çekilebilmesi için bir teleskop ile kurulabilecek uzay gözlem evinin faydalı olabileceğini ifade eden Nevzat Cebeci, daha önce mahallesine gelen bir aileyi konaklatacak yer bulamadıklarını ve ailenin parkta sabahlamak zorunda kaldığını örnekledi. Bu örnekten yola çıkan Cebeci, Beykoz’da bir konaklama evinin olmasının, konaklama olmasa da sokaklarda yaşayan insanların yıkanıp, karnını doyurduktan sonra yine sokağa çıkabilecek bir imkânının sağlnamasının bölgede büyük bir eksikliği gidereceğini belirtti.

Rüzgarlıbahçe Spor Kulübü konaklama için müsait

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Altun’da, bu tarz durumlarda Rüzgarlıbahçe Muhtarlığı olarak imkânlarının olduğunu ve Rüzgarlıbahçe Spor Kulübünde kalacak yeri olmayan insanları ağırlayabildiklerini dile getirdi.

Suriyeliler Osmanlının torunlarına sığındı

Öte yandan, uzun süre Paşabahçe ve Soğuksu Merkez camilerinde imam olarak görev yapan İHH Beykoz Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çatal’da Suriyelilere ilişkin yaşadığı bir anekdotu anlattı.

Kardeşi gözünün önünde vuruldu

Mustafa Çatal, kardeşinin Suriye’de Esed güçleri tarafından vurularak öldürülen bir kişinin, kendisinin sonunun da kardeşi gibi olacağı tehdidinin ardından birçok Ortadoğu ülkesini dolaştıktan sonra, 600 yıldır İmparatorluk olan Osmanlı’nın torunlarına sığınmaya karar verdiğini anlattı.

Mustafa Çatal, o ailenin Türkiye’ye gelip, havaalanında indikten sonra gidecek yerleri olmadığını yine vatandaşların sahip çıkması sonucu sokaklarda kalmaktan kurtulduklarını dile getirdi.

Daha sonra aile fertlerinin her biri mesleklerine göre çalışmaya başladığını ifade eden Mustafa Çatal, “Osmanlı dünyanın birçok ülkesine yardım eden bir imparatorluktu. O Suriyeli ailenin de bu nedenle bize sığınmış olması çok anlamlıdır” şeklinde konuştu. Mustafa Çatal, Suriyelilerin içinde kanunlarımıza aykırı hareketler yapanlarında olduğunu, onlarla ilgili yargının gerekli işlemleri yaptığını dile getirdi.

Toplantı sonunda İHH Yönetimi ve muhtarlar toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirirken, muhtarlara İHH’nin faaliyetlerinin yer aldığı broşür ve kitapçıklar hediye edildi.

Haber Merkezi

Beykoz’daki balıkçıyı İBB mi kaldırdı, Kaymakamlık mı?
Önceki Beykoz’daki balıkçıyı İBB mi kaldırdı, Kaymakamlık mı?
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal