'Çocukların hayır demesine izin verin'

  • 25.04.2018 18:02
  • Güncelleme: 25.04.2018 18:03
  • Okunma: 5209 kez
  • Yorum: 0
Türkiye’nin en büyük çocuk kitapları organizasyonu “4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı" çocuk istismarı konusunda bir söyleşiye ev sahipliği yaptı.
'Çocukların hayır demesine izin verin'

Konuşmacı Psikolog Zeynep Temizer Atalar  “Çocukların size hayır demesine izin verin.” dedi. 

Portakal Ağacı bloğu yazarı Hatice Özdemir Tülün’ün eşlik ettiği “Çocuklarda Mahremiyet, İstismar Durumları ve Yapılacaklar” konulu söyleşide Psikolog Zeynep Temizer Atalar kişisel sınırlar ve mahremiyete değindi.

Anne babalara tavsiyelerde bulunan Psikolog Zeynep Temizer Atalar: “Size hayır diyebilen çocuklar başkalarına da hayır der. Çocukların hayır demesine izin verin. Kurallar önemli fakat bu kurallar içinde çocuğun duygularını ifade edebileceği bir özgürlüğü de olmalı.” dedi. 

Sınır kavramı yatakta başlıyor  

Çocuklara sınırları yatakları ayırarak öğretmek gerektiğini vurgulayan Zeynep Atalar: “İlk sınır kavramının oluşmaya başladığı yer yataktır. Herkesin yatağı ayrı olmalı. Anne-babanın yatağının ayrı, çocuğun yatağının ayrı olması lazım. 6 aylık bir bebek kendi yatağında uyuyabilecek olgunluğa ulaşıyor. Biz çocuklardan ayrılamıyoruz. Sınırlar buradan karışmaya başlıyor.” şeklinde konuştu.

Çocuklara yemek baskısı yapmayın

Psikolog Atalar çocukların duyguların ifade etmelerine fırsat verilmesi gerektiğine değinerek: “Özellikle yemek konusunda çocukları zorlamamak ve onları dinleyerek hareket etmek gerekir. Sınırlar ve çerçeve gerekli, çocuğun uyması gereken bir kural düzeni gerekli. Bunun yanı sıra çocuğun kural düzeni içinde kendi tercihlerini yaşaması da önemli.” diyerek bilgi verdi.  

Psikolog Atalar söyleşide anne ve babalardan gelen soruları da yanıtladı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz