Beykoz'un kadınları miting için Kastamonu yolunda

  • 11.12.2019 11:13
  • Güncelleme: 11.12.2019 11:24
  • Okunma: 21701 kez
  • Yorum: 0
Anadolu'nun işgaline karşı kadınların Kastamonu'da düzenledikleri ilk mitingin 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programa Beykoz'da kayıtsız kalmadı.
 Beykoz'un kadınları miting için Kastamonu yolunda

Anadolu’nun işgaline karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919’da ilk Kadın mitinginin düzenlendiği Kastamonu’da bir anma programı düzenlendi.

10 Aralık ilk Türk Kadın mitinginin 100. yılı kutlama programına, ellerinde Türk bayraklarıyla İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok şehirden 5 binden fazla kadın katıldı.

KAS-DER'inde organizasyonuna katkı sağladığı programa Beykoz'dan da 4 otobüs dolusu kadın katıldı.

KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık yapmış olduğu açıklamada, KAS-DER İstanbul Yönetimi'nin organizasyonunda yer aldığı programa Beykoz'dan 4 otobüs kaldırdıklarını kaydederek, "kadınlarımızla birlikte, 100 yıl önceki Milli mücadele ruhunu tekrar canlandırdık. Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasından birkaç ay sonra Anadolu’nun yabancı kuvvetler tarafından işgalini protesto etmek amacıyla 10 Aralık 1919’da Kastamonu’da düzenlenen ilk kadın mitingini 100 yıl dönümünde yer almak bizim için bir onur vesilesidir" dedi.

Programa katılmak üzere Beykoz'dan Kastamonu'ya 200 kişi ile yolculuk yaptıklarını da söyleyen Süleyman Çalık, KAS-DER İstanbul Kadın Kolları Yönetimi'nin programa 50 otobüs dolusu insanla katılım sağladığını belirtti.

Milli Mücadele tarihine ilişkin kayıtlarda ülkenin ilk Kadın mitingi olduğu belirtilen mitingin, yörenin aydın kadınları öncülüğünde 3 bin kadının katılımı ile gerçekleştiğini ifade eden Çalık, Kastamonu'nun Milli Mücadele tarihinde şanlı bir yeri olduğunu ifade etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz