Beykoz Devlet Hastanesi'nde diyabet okulu açıldı

  • Güncelleme: 08.11.2017 10:44
  • Okunma: 7251 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'da 2017 yılında 85 hastaya diyabet eğitimi ve sertifika verildi. Hastalara verilen eğitimde diyabetli hastaların uygulayacağı yöntemler anlatıldı.
 Beykoz Devlet Hastanesi'nde diyabet okulu açıldı

Uzmanlar, diyabet taramasının komplikasyon riskini önlemek açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparken, Dünyada 2015 yılında 415 milyon yetişkin diyabetli sayısının 2040 yılında 642 milyona çıkacağının tahmin edildiği konusunda uyarı yapıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, diyabetli bireylerin büyük çoğunluğu uzun süre hastalığın farkında olmadan yaşadıklarını, bu nedenle diyabetlilerin tanı aldıklarında komplikasyonların uzun süre devam ettiği ortaya çıktı.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, tüm hastanelerde diyabet okulu kurdu. Beykoz Devlet Hastanesi'nde kurulan Diyabet Okulu da çalışmalarına başladı.

Türkiye'de SGK 2012 yılı rakamlarına göre diyabetin toplam maliyeti tedavi maliyetleri (milyon TL)  5.865,98 ve ilaç maliyetleri (milyon TL) 4.126,90  olmak üzere (milyon.TL ) 9.992,88;  yaklaşık 10 milyon TL oldu. Toplam sağlık harcamaları içindeki diyabet maliyetinin payı ise % 22.6 olarak ortaya çıktı.

 

Yine Sağlık Bakanlığı 2015 yılı verilerine göre toplam diyabetli birey sayısı 7.112.622 (% 9); Tip-2 Diyabetli Hasta sayısı 6.095.579 (%7.7); Tip 1 Diyabetli birey sayısı 1.017.043 (%1.3) olarak bulundu.

 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde, diyabetle programlı bir şekilde mücadele etme yaklaşımıyla Beykoz Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan diyabet okulu ilk eğitimini verdi.

"Bireysel ve toplu eğitim veriyoruz"

Ekim ayı içerisinde ilk eğitimini veren Diyabet Okulu'na yönelik açıklamalarda bulunan Beykoz Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse, Beykoz Devlet Hastanesi olarak Diyabet yönetiminde Diyabet eğitiminin etkin bir şekilde yönetilmesi için diyabetlilere verilen bireysel eğitimlerin yanı sıra toplu eğitimlerin DİYABET OKULU şeklinde uygulamasına başladıklarını söyledi.

Diyabet, Şeker Hastalığı'nın dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artan ve kapsamlı bir şekilde yönetilmesi gereken kronik bir hastalık olduğuna vurgu yapan Bayan Köse, Diyabet Hasta Okulu programının 2017 yılının Ocak ayından itibaren Beykoz Devlet Hastanesi'nde başladığını kaydetti.

Diyabet eğitim kadrosu

Öte yandan, Diyabet Eğitim Hemşiresi Asiye Çakmak'ta, "Diyabet Hasta Okulu'nda hastalarımıza, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği eğitim modülleri, Dr. Özge Faydalıel, Diyetisyen Ümmü Omaç, Fizyoterapist Bedriye Bayraklı ve diyabet eğitim hemşiresi tarafından eğitim verilmektedir." ifadelerini kullandı.

"Bir ayda iki günlük seans"

Hemşire Çakmak, "Diyabet Hasta Okulu programı daha önceden belirlenen aylarda iki günlük seanslar halinde yapılmaktadır." dedi.

Eğitimlerin bir ayda iki günlük seanslar halinde verildiğini ifade eden Asiye Çakmak, birinci gün, 12.00 - 16.00 saatleri arasındaki seansta, Diyabette genel bilgiler, Diyabetin oluşum mekanizması/ fizyopatolojisi, Diyabetin akut ve kronik komplikasyonları, İnsülin tedavisi ve uygulamasının anlatıldığı, ikinci gün yine aynı saatte olan seansta da, Diyabette tıbbi beslenme tedavisi, Diyabette fiziksel aktivite ve egzersiz ve Diyabetle yaşam konularının anlatıldığını  belirtti.

Kısacası diyabetle ilgili A’dan Z ‘ye her şeyi anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Asiye Çakmak, hasta okulunda 2 günün sonunda tüm konuları dinleyen hastalara Diyabet Okulu Sertifikası verildiğini ve bugüne kadar 85 hastaya bu sertifikayı verdiklerini kaydetti.

Asiye Çakmak,  2018 yılı Diyabet Hasta Okulu programına katılmak isteyenlerin  0216 322 2210’dan 1316 nolu telefondan kendilerine ulaşabileceğini ve programın şu aylarda yapılacağını açıkladı:

Ocak 2018, Mart 2018, Nisan 2018, Eylül 2018, Ekim 2018, Kasım 2018

Haber Merkezi