Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak

  • 1
  • 11555
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak
 Beykoz'da kalkınma tarım turizmiyle sağlanacak

Beykoz Belediyesi, Cumhuriyetköy'de köylerde yetiştirilen doğal ürünlerin satılacağı pazar kuracağını açıkladı.

Bundan yıllar önce tarımsal manada kendi kendine yeten bir ilçe olan Beykoz'da, köy ürünlerinin satışlarının daha modern bir ortamda yapılabilmesi için Beykoz Belediyesi pazar kurmaya karar verdi.

Daha önce bazı siyasiler tarafından projelendirilse de bir türlü hayata geçirilemeyen köy pazarı kurma çalışmaları başladı.

Doğal, organik ve topraksız tarım bahçelerine ev sahipliği yapan Beykoz’da köy ürünlerinin aracısız, taze ve güvenilir olarak satışa sunulacağı “Beykoz Köy Pazarı”nın proje çalışmaları tamamlanarak görselleri paylaşıldı.

Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Beykoz Belediyesi, ilçede tarımı teşvik etmek, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla hazırlıklarına başlanana köy pazarında, herkesin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceği ve mevsim sebze ve meyveleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, gibi mutfaklarda aranan temel ürünleri satın alabileceğini kaydetti.

Köy pazarında bal, kestane, ceviz, ıhlamur, karpuz gibi Beykoz markalı ürünlerinde vitrinde olacağını ifade eden Beykoz Belediyesi, Cumhuriyetköy’ün ardından İstanbulluların ziyaret ve geçiş güzergâhındaki 4 farklı noktaya daha köy pazarı kuracaklarını beyan etti.

Beykozlu Çiftçiler Kazanacak  

Pazarda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi, Arıcı Kayıt Sistemi, Örtü Altı Kayıt Sistemi ve Türkvet Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan Beykozlu aktif çiftçilere satış sertifikası ve stant verilecek.

Alana satış için getirilen ürünlerin ilçede yetişen köy ürünleri olup olmadığı Beykoz Belediyesi ekipleri tarafından düzenli olarak denetlenecek. İlçe dışından ürün getirdiği belirlenen kişi ve çiftçilere satış izini verilmeyecek.  

Pazarın hizmete açılmasıyla ilçedeki çiftçiler alın teri ürünlerini pazarlama imkânına, İstanbullular köy ürünleri alış verişi için güvenilir ve denetimli bir adrese kavuşacak.  

 

Beykoz Belediyesi proje ve hazırlıklarına başladığı mekânı yaz aylarında sağlıklı ve doğal gıdaya önem veren tüm tüketicilerin hizmetine sunacak.

Beykoz'un geçmişten bugüne, değer kazanmayı bekleyen çok önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Belediye olarak ilçede tarımsal kalkınmayı sağlayacak, ekonomiyi canlandıracak stratejik hedefler belirlediklerini ve Köy Pazarı’nın kurulmasıyla ilçedeki çiftçilerin alın terinin ekonomik kazanca dönüşeceğini kaydetti.

Murat Aydın, Beykoz kimlikli ürünlerin bilinirliğinin ve marka değerinin artacağını, İstanbullular bahçelerde yetişen ürünleri almak için Beykoz'a geldiğinde tarım turizminin de oluşacağını söyledi.

Öte yandan Beykoz Belediyesi'nin ilkini Cumhuriyetköy'de kuracağını açıkladığı Köy Pazarı Projesi'nin henüz ihale aşamasına geçilmediği, şu ana kadar Köy Pazarı Projesi için her hangi bir ihale açılmadığı öğrenildi.

Haber Merkezi

Beykoz’da muhalefet ne iş yapar?
Önceki Beykoz’da muhalefet ne iş yapar?
Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Sonraki Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Yorumlar (1 Yorum)

kofin (4 yıl önce)

Çok güzel bir proje...

Yorum Yaz