Sağlık

'Beykoz'da denetimler aralıksız devam ediyor'

'Beykoz'da denetimler aralıksız devam ediyor'
2014.10.25 00:00
| | |
7521

Sağlık, hemen herkesin üzerinde hassasiyetle durduğu ve yaşamımızın vazgeçilmez öğelerinden birisi...

Sağlık, hemen herkesin üzerinde hassasiyetle durduğu ve yaşamımızın vazgeçilmez öğelerinden birisi... Hasta olduğumuz anlarda yaşadıklarımızı çoğu kez dile getirecek bir söz bulamamaktan yakınırız. Vücudumuz sanki bir başkasına aitmiş gibi gelir ve bizi o an için sağlıklı olmaktan başka yeryüzündeki hiçbir şey mutlu etmez. Bu nedenle sağlık konusunda yalnızca halk değil yönetici konumundaki kişiler bile özlü sözler söylemiştir. Örneğin, Divan Edebiyatı’nda yazdığı 2 bin 779 gazel ile 'rekor' kıran Sultan 1. Süleyman (Batılıların bildiği adla Muhteşem; Ortadoğu'da ise Kanuni Sultan Süleyman olarak anılır) şöyle demiştir:

"Âlem içre mûteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi..."

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığı, "Sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali" olarak tanımlar. Sağlık, aslında yalnızca hasta ya da sakatlık durumu değil; kişinin bedenin yanı sıra ruhen ve sosyal açıdan da 'iyi' bir durumda olması durumudur. Dost Beykoz, AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Gülseren Topuz ve Prof. Dr. Erkan Topuz’un oğulları, sağlıkçı bir ailenin çocuğu Dr. Berk Topuz ile makamında görüştü. Kısa bir süre önce Beykoz İlçe Sağlık Müdürü olarak atanan Dr. Berk Topuz, ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İşte Beykoz İlçe Sağlık Müdürü Dr. Berk Topuz'un Dost Beykoz'un sorularına verdiği yanıtlar...

Öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Sayın Topuz, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

"İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum.  Daha sonrasında Gazi Üniversitesi’nde bitkilerle tedavi üzerine eğitim gördüm. Bunu çok az sayıda yapan doktordan bir tanesiyim. Arkasından Yeditepe Üniversitesi’nde Akapunktur Bölümü’nü ve Haliç Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü bitirdim. Erzincan kökenliyim. 1982 yılında  İstanbul'da doğdum. Eğitim hayatım Kadıköy ve Üsküdar’da geçti."

Beykoz’da görev almayı siz mi istediniz?

"Hayır, benim talebim olmadı. İl Sağlık Müdürlüğümüzün kendi kanaatleriyle burada görevlendirilmeme karar verildi."

Beykoz’u daha önce biliyor muydunuz?

"Evet, daha önce de duymuştum. Hep güzellikleri ve orman havasıyla bildik Beykoz’u... İnsanı çok güzel. Netice olarak İl Sağlık Müdürümüzün takdiri..."

İlçe Sağlık Müdürü'nün sorumluluk alanında neler var, anlatabilir misiniz?

"Özetlemek gerekirse, sağlık alanında ilçedeki mülki amirdir. İlçe sınırları içerisindeki tüm kamu, özel ve dal hastaneleri ve sağlık alanındaki diğer kuruluşların açılışlarına, kapanışlarına ve diğer yandan personellerinin denetleme çalışmalarını yapan bir kurumdur. Resmi şikâyetleri beklemeden şüphelendiğimiz durumlarda, ekibimizle birlikte ilçe sınırları içerisinde istediğimiz yeri denetlemeye yetkimiz var."

Bu denetlemeler kamuoyuna yansır mı?

"Ben göreve geldikten sonra hiçbir şikâyet almadım. Bir huzursuzluk yaşanmadı. Yaşanmadığı sürece de rutin denetimlerin dışında sektörü germenin pek de gereği yok. Özel kuruluşlarda mesai dışı denetimlerimiz yoğunlukla devam ediyor."

Özel hastaneler Beykoz’da gözle görülür bir yoğunlukta değil. Buralarda bir sıkıntıyla karşılaştığınız oldu mu?

"Sıkıntılar var ama büyük aşılamayacak şeyler değil. Prosedür uygulandığı zaman çözüme kavuşturuyoruz. Şu ana kadar hiçbir şekilde ve hiç kimseye toleranslı davranmadık. Halkın sağlığı mevzu bahis olduğu için bu konularda hiçbir şekilde tolerans gösterilmesi mümkün değildir."

Dr. Berk Topuz’un Beykoz’da bir hedefi var mı?

"Hükümetimizin uyguladığı sağlık politikalarının bire bir hayata geçirilmesi, bizim için temel esastır. En büyük ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmek istediğim budur. Halkın sağlığının muhafaza edilmesi... Mesai saatlerinde çok da bağlı kalan bir kurum değiliz. 24 saat ilçede sağlık sektöründe hizmet veren tüm kurumların denetlemesini yapıyoruz."

Beykoz'daki mevcut durum nedir? Bize rakam verebilir misiniz?

"Şu anda 20 Aile Sağlığı Merkezi mevcut... 70 adet de Aile Hekimliği Birimi var. Buralarda boş olan yerler var. Bu boşluklara atananlar var. Hac görevlisi olan oluyor; izinli olan oluyor. Toplum Sağlığı Merkezi’nden buralara görevlendirmeler yapılıyor."

Doktor eksikliğimiz var mı? 

"Açıkçası şu ana kadar böyle bir şey olmadı. Devletimiz şu ana kadar böyle bir mağduriyet yaşatmadı. Gerektiği takdir de Başhekimimizle görüşürüz."

Aile Hekimliği konusunda şikâyet geliyor mu? Süreç nasıl işliyor?

"Çoğunlukla şikâyet SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) üzerinden Toplum Sağlığı Merkezi’ne geliyor. Burada değerlendirmesi yapılıyor. Biz ise ancak rutinin dışında bir aksaklık meydana geldiği zaman müdahale ediyoruz."

Son olarak... Dost Beykoz aracılığıyla söylemek istediğiniz bir konu var mı?

"Beykoz Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’e bugüne kadar sağlık alanında yaptıkları yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu anlamda, İl Sağlık Müdürümüz tarafından kendisine bir plaket hazırlandı. Gelecek hafta inşallah kendisine takdim edeceğiz." 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dr. Berk Topuz, Dr. Gülseren Topuz

reklam
1 Yorum
Kemalettin Buğra26.10.2014 08:20:46

Beykoz İlçe Sağlık Müdürü Dr. Berk Topuz'un arkasında resmi bulanan Sayın Cumhurbaşkanımızın resminin üstünde yer alan Atatürk Portresini merceğine alamayan acemi fotoğrafçıyı kınıyorum.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"