​Beykoz’a adanan ömür Yücel Çelikbilek kitabı çıktı

  • 15.10.2020 15:59
  • Güncelleme: 15.10.2020 18:23
  • Okunma: 9263 kez
  • Yorum: 1
Hizmet adamı Beykoz eski Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in hayatı, eserleri ve siyasi başarılarıyla tanıtıldığı Yücel Çelikbilek kitabı çıktı.
​Beykoz’a adanan ömür Yücel Çelikbilek kitabı çıktı

Beykoz Belediyesi’nin ilçe tarihi üzerine hazine niteliğindeki kaynak eserlerden kurduğu  "Beykoz Kitaplığı" yayınlarına kazandırılan kitap, sayısız hizmet ve kalıcı eserleriyle ilçenin her köşesinde iz bırakan tecrübeli siyasetçi ve vakıf insanı merhum Başkan Yücel Çelikbilek’in hayatını anlatıyor.

Şair ve Yazar Zafer Acar tarafından, Başkan Yücel Çelikbilek’in vefatından önce yapılan görüşmeler neticesinde, "Nehir Söyleşi" üründe kaleme alınan kitap, "Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir" düsturuyla geçen 70 yıllık bir ömrü, siyaset adamlığından vakıf adamlığına çok yönlü bir şahsiyeti, gözler önüne seriyor.

Beykoz tarihine adını yazdırdı

Yücel Çelikbilek’in ilk gençlik yıllarında kendi deyimiyle "vatanına ve milletine faydalı bir insan olmak sevdasıyla" başladığı siyasi hayatı, henüz küçük bir çocukken ailesiyle gelip yerleştiği Beykoz’da 1994-1999, 2009-2014 ve 2014-2019 yılları arasında 3 dönem Belediye Başkanlığı ile taçlandı.

Şahsiyeti ve ilçeye hizmetleriyle her yaştan Beykozlunun sevgi ve saygısını kazanan Başkan Yücel Çelikbilek, 2009 ile 2014 yılı yerel seçimlerinden art arda 2. kez, toplamda 3 dönem belediye başkanı seçilerek ilçe tarihine adını yazdırdı.

Görevde bulunduğu yıllarda ilçeye sayısız hizmetin yanı sıra, nesilden nesle devredilen "mülkiyet sorununun" çözümünde önemli rol oynadı.

Siyaset adamlarının “Ağabeyi” oldu

Ülke demokrasi tarihinin en çalkantılı dönemlerinde yeşeren siyasi hayatı, demokrasi kültürüne katkıları, yerel yönetimler alanındaki tecrübesi, insanlığa hizmet davasına yılmaz inancı onu bugün ülke siyasetine yön veren önemli birçok siyasetçinin “ağabeyi” konumuna yükseltti.

Kalbi ilçesi, ülkesi ve tüm İslam coğrafyası için çarpan Başkan Yücel Çelikbilek, insanı merkeze alan bir medeniyetin mensubu olarak geride hayırla yâd edilecek hizmetlerin yanı sıra samimiyet, inanç ve mücadele dolu bir hayat bıraktı.

Bir “vakıf” adamıydı

Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından İlim Yayma Cemiyeti’nde 2002-2004 yılları arasında genel başkanlık ve vefatına kadar yönetim kurulu üyeliği ve kurucusu olduğu İlim Yayma Vakfı’nda da yine vefatına kadar Genel Başkanlık görevini yürüten Yücel Çelikbilek, sayısız ilim ve irfan sahibi gencin yetişmesine vesile oldu.

Beykoz Belediyesi, kültür yayınları kapsamındaki hazırladığı biyografi serisine 1982’den günümüze ilçede hizmetleriyle iz bırakan tüm belediye başkanlarının tanıtıldığı kitap yayınlarıyla devam edecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Şener ER (1 yıl önce)

Herkes Yücel başkandan şikayet eder Beykoz aynı beykoz diye. Ama ileride anlayacaksınız Yücel başkanın kıymetini elinizde bir Beykoz kalmayınca. Şimdi mesire alanı, sosyal tesis adı altında Beykoz'un parasını çarçur ederek gözünüzü boyayanlar yarın imarı da açınca bakalım nerelere kaçacaksınız. O zaman Yücel başkanın ne yapmaya çalıştığını anlayacaksınız.

Yorum Yaz