'Ben Beykoz halkına hiç kötülük yapmadım'

  • Güncelleme: 14.02.2018 17:54
  • Okunma: 15393 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “30 Mart 2019 Seçimleri’ne kadar görevimin başındayım” dedi.
'Ben Beykoz halkına hiç kötülük yapmadım'

Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Salih Elması, Tacettin Aksu, Mahmut Gülbasar, Yakup Özbek ve Salim Öztürk’ün de hazır bulunduğu toplantıda basın mensuplarının sorularına cevap veren Başkan Çelikbilek, imar, sosyal konut ve spor gibi birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Toplantının en önemli konuları arasında yer alan imar izinlerine yönelik, kamuoyunda konuşulan pek çok bilginin yanlış olduğunu aktaran Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belirli metrenin altında sadece parselasyon yapılmadığını, inşaat yapımı konusun da her hangi bir metre sınırı olmadığını gibi yasal mevzuata uygun arsası olan herkesin inşaatını yapabileceğini dile getirdi.

“Beykoz Stadı 1750 kişilik olacak”

Dost Beykoz Haber Müdürü Talip Ercan’ın sorusunu cevaplandıran Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Stadı’nın 1750 kişilik olacağını ve yeterli alan olmadığı için bundan büyük olmasına imkân bulunmadığını dile getirdi.

Beykoz Arena Projesi’nin kendilerine ait olduğunu fakat inşaatın Bakanlık eli ile yürütüleceğini dile getiren Çelikbilek, “Orman Bakanlığı’ndan onay gelince Beykozlu da olan Spor Bakanımız konuya hassasiyetle bakacaktır. İsmi Arena olmayacak, Arena isimleri kalktı… Beykoz Park diye tanımlanabilir” diye konuştu.

Beykozspor’un 1. Lige çıkarılacağına ilişkin ifadelerine de açıklık getiren Başkan Çelikbilek, futbol dünyasının tanınmış ve tecrübeli, daha önce Kayserispor ve Trabzonspor’da görev yapmış insanların kendilerine teklif getirdiğini söyleyerek, “Tuzlaspor ya da başka bir kulübü alarak Beykoz’a Profesyonel Lig maçlarını geri getirme niyetinde olduklarını söylediler, fakat Tuzla kendi ismin kaldırılmasına sıcak bakmadı” ifadelerine yer verdi.

“Çiğdem Mahallesi’nden planlara itiraz”

“Çiğdem Mahallesi sakinlerinin yapmış oldukları eylemde verdikleri 850 imza onlar aleyhinde olmuştur, yargı süreci tamamlanmadan orada bir çalışma artık yapamayız” diyen Çelikbilek, “İmar Planları ile ilgili vatandaşların hassasiyetini anlıyorum, ancak ilçe yüzölçümünün yüzde 80-90’ı kullanılmış bir bölge… Oralarda plan yapmak hiç de kolay değil. Herkesin keyfi ve isteğine göre plan yapmak mümkün değil.

“Beş bölgede sosyal konut projesi yapacağız”

Dost Beykoz Yazarı Kader Gür’ün sorusu üzerine sosyal konut projelerine de değinen Başkan Çelikbilek, Riva ve Soğuksu Mahallelerinin ardından Akbaba Mahallesi’nin girişinde de 500 konutluk bir projeyi gündemlerine aldıklarını ve toplamda beş yerde yapılması düşünülen sosyal konutların maliyet fiyatına, belirli kriterler çerçevesinde vatandaşlara satılacağını belirtti.

Çelikbilek: “Amacımız halkın önünü açmak ve halka belediyenin bu işi yapabildiğini göstermek. Belediye olarak sosyal konut yapacak arsam yoktu. Beykoz’un imar planları yapıldı belediye adına 1 m2 arsam çıkmadı. Sosyal konut yapmak için arsa satın almaya başladım. Akbaba, Soğuksu ve Riva’da sosyal konut çalışmalarımız var. Tokatköy Şehr-i Sitare ve Kiptaş’ın Çubuklu’da yapacağı konut çalışmaları mevcut. 3’ünü biz, 2’sini Kiptaş yapacak.” şeklinde konuştu.

 “Beykoz’un imarını artırmak için çalışıyoruz”

Toplantıda ilk olarak imar planı çalışmalarına dair soruları yanıtlayan Başkan Çelikbilek: “Arazinin %80-90’ının kullanıldığı bir yere imar planı yapmak zordur. Arkadaşlarımız araziyi bir değil iki kez dolaştı. Bir imar planını çıkarmak için 5 ayrı kurulla uğraşıyoruz, mücadeleler veriyoruz. Hazırladığınız planın 1 cm’ini beğenmezlerse geri gönderiyorlar. Her şey başa dönüyor. Bu zorluklara rağmen ilçemizin imkânlarını ve halkımızın imar durumunu artırmak için çalışıyoruz. Eğer dönüşüm olacaksa herkes fedakârlıkta bulunmalı.” dedi.

 “Sosyal Donatı Alanları amacı dışında kullanılamaz”

Vatandaşların serzenişine konu olan sosyal donatı alanlarının kamu hizmetleri için elzem olduğunu vurgulayan Başkan Çelikbilek: “Sosyal donatı alanları vatandaşın ortak kullanımı içindir ve amacı dışında kullanılamaz. Halkımız bu konuda müsterih olsun. Göksu’nun üst kısmında Aqua Park ve Trafik Parkı projemiz vardı bu alandaki projemiz bir vatandaşın başvurusu üzerine iptal edildi. 40 bin m2’lik alan şu an köpeklerin gezdiği boş bir arazi. Belediye her istediği yere istediği şeyi yapma olanağına sahip değil.” şeklinde konuştu.  

“Dışardan kimseye konut satmayacağız”

“Bizim kar etme gibi bir derdimiz yok. Beykoz dışından kimseye konut satmayacağız. Fiyatlar konusunda bir şey söylemek için erken. İnşaat malzemeleri değişiyor. Sosyal konutların taksiminde genel bir hukuk vardır. Müracaat sırası, ödeme imkânları gibi şartlara bakılır. Noter huzurunda yapılır. Biz de bunlara riayet edeceğiz.” şeklinde bilgi verdi.

 “Bu Makamlar Dert Makamıdır.”

Basın Mensuplarının yaklaşan yerel seçimler ve adaylıkla ilgili sorularını da yanıtlayan Başkan Çelikbilek: “Bu makamlar dert makamıdır.  Ben bugüne kadar belediye başkanlığına hiçbir zaman aday olmadım. Partim bana bu görevi verdi. Biz de görev istenmez verilir. Bizim siyaset görgümüz ve tarzımız böyledir. 30 Mart 2019’a kadar inşaallah görevimizin başındayız. Ben Beykoz halkına hiçbir zaman kötülük yapmadım” dedi.

Başkan Çelikbilek, Nikâh Sarayı, Beykoz Arena (Beykoz Park), Beytaş, Beykoz Stadı, Beykoz Meydanı gibi devam eden hizmet ve yatırımlarla ilgili soruları da yanıtladı.

Toplantıya katılan yerel basın mensuplarına 14 Şubat Sevgililer Günü’nü dolayısıyla gül ve Paşamandıra Meyve Bahçesi’nden toplanan kış sebzeleri hediye edildi.

Haber Merkezi